صحن و سرای رضوی به مناسبت ایام پایانی صفر به ویژه فرارسیدن سالروز رحلت نبی اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) به صورت حداکثری با استفاده از فرش‌های ماشینی و دستباف مفروش می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، صحن و سرای رضوی این روزها مملو از خیل ارادتمندانی است که به عشق پابوسی حرم حضرت رضا(ع) در ایام پایانی ماه صفر، از راه دور و نزدیک به این حریم آسمانی مشرف شده‌اند. خادمان فرش آستان قدس رضوی نیز در این ایام پرشورتر از همیشه در تکاپو هستند تا صحن‌های این سرای ملکوتی را به طور منظم مفروش کنند تا زائران و مجاوران با آرامش‌خاطر به زیارت و اقامه نماز بپردازند.

فرش‌آرایی 170 هزار مترمربع

فرش‌آرایی بارگاه نورانی امام رئوف(ع) در دهه آخر صفر همچون سایر مناسبت‌ها به صورت حداکثری با توجه به نیاز زائران و مجاوران و برگزاری مراسم سوگواری این ایام و برپایی نمازهای جماعت، در صحن‌های مختلف مرکزی و پیرامونی و حتی حریم این بارگاه انجام می‌شود به طوری که علاوه بر 30 هزار مترمربع فرش‌آرایی در رواق‌ها، 140 هزار مترمربع از صحن‌ها نیز با توجه به حضور هیئت‌های عزاداری مفروش خواهد شد.

همچنین در مجموع حدود 75 هزار مترمربع فرش ماشینی از سوی آستان قدس رضوی به موکب‌ها به صورت امانی تحویل داده می‌شود.

غبارروبی شبانه‌روزی فرش‌ها

خدمات تنظیف و غبارروبی فرش‌ها در اماکن متبرکه رضوی نیز با توجه به نیاز به طور منظم و شبانه‌روزی در حال انجام است. همچنین فرش‌های مورد استفاده طبق برنامه مشخص به صورت روزانه به قالی‌شویی منتقل می‌شود چنان‌که پیش‌بینی شده به طور میانگین روزانه 300 تخته فرش به قالی‌شویی تحویل داده شود.

با توجه به پیش‌بینی تشرف پرشور زائران به حرم ملائک پاسبان رضوی در ایام پایانی صفر، میزان حضور نیروهای اداره خدمات فرش حرم مطهر رضوی نیز در این ایام تقویت خواهد شد و فرش‌آرایی حرم مطهر با حضور بیش از 500 نفر در سه شیفت انجام خواهد شد. خادمیاران بخش نظارت بر خدمات فرش نیز به صورت 24 ساعته از فرایند فرش‌آرایی حرم مطهر بازدید می‌کنند.

گل‌های متبرک فوق ضریح، هدیه خادمان به زائران دهه آخر صفر

محمد جواد حلاجی، رئیس اداره کفشداران حرم مطهر رضوی اظهارداشت: با توجه به حضور گسترده زائران در حرم حضرت رضا(ع) روزانه بالغ بر 850 بسته گل متبرک فوق ضریح رضوی به زائران در دهه پایان صفر اهدا می‌شود.

وی افزود:گل‌های مبترک فوق ضریح مضجع شریف حضرت رضا(ع) براساس سنتی دیرینه توسط خادمیاران بخش شمیم رضوان در فضایی معنوی پس از تلاوت قرآن کریم، ذکر توسل به ائمه اطهار(ع) و خواندن زیارت امین الله جمع‌آوری، بوجاری و سپس بسته‌بندی شده و همه روزه در رواق غدیر واقع در صحن غدیر بین زائران توزیع می‌شود.

حلاجی با بیان این‌که روزانه حدود 12 نفر از خادمان در بخش شمیم رضوان خدمت می‌کنند، خاطرنشان کرد: چهار گلدان فوق ضریح که حاوی انواع گل‌های رز، گلایل، آلسترو مریا، آنتوریوم، داوودی، شب بو، ژربرا و مریم می‌شود یک روز در میان توسط سر کشیک خدام حرم تعویض و گل‌های تازه جایگزین آن‌ها می‌شود.

عطرافشانی روزانه حرم مطهر رضوی با گلاب‌های نذری

در روزهایی که صحن و سرای رضوی، باشکوه‌ترین حضور زائران را تجربه می‌کند، اماکن متبرکه حرم مطهر امام رضا(ع) هر روز با گلاب‌های نذری معطر می‌شود تا شمیم این زیارت‌ها دلنشین‌تر شود.

محمد توکلی،معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی از گلاب‌پاشی و عطر افشانی روزانه اماکن متبرکه رضوی در ایام پایانی صفر خبر داد و گفت: در این ایام روزانه 35 نفر از خادمان بخش عودسوزی و گلاب افشانی در فضاهای روباز اماکن متبرکه رضوی صحن و سرای بارگاه نورانی حضرت رضا(ع) را معطر به شمیم رضوی می‌کنند.

توکلی با اشاره به مصرف روزانه 45 لیتر گلاب نذوراتی در صحن‌ها و فضاهای روباز در این دهه گفت: برنامه‌ریزی شده است در این مدت با توجه به افزایش حضور زائران و مجاوران، هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری، روزانه یک و نیم تن گلاب مورد استفاده قرار گیرد.

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی افزود: در روزهای پایانی این دهه همچنین 1.5 تا 2 تن گلاب نذوراتی توسط خیران و ناذران کاشان به‌صورت ویژه به حرم مطهر ارسال می‌شود که در صحن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به معطرسازی صحن‌ها و رواق‌های متبرکه با عود و اسپند در دهه پایانی صفر اضافه کرد: براساس تمهیدات اندیشیده شده قرار است در 3 روز پایانی این دهه روزانه بالغ بر 7 کیلو عود، اسپند و کندر توسط خادمان در کشیک‌های هشت‌گانه خدمتی استفاده شود.

تنظیف پنجره‌های فولاد حرم مطهر رضوی همزمان با دهه پایانی صفر

محمد قلندریان،رئیس اداره فراشان حرم مطهر رضوی از پرداخت پنجره‌های فولاد بارگاه حضرت رضا(ع) در دهه پایانی صفر خبر داد و افزود: همزمان با دهه پایانی ماه صفر پرداخت این پنجره‌ها در صحن‌های مرکزی حرم مطهر شامل گوهرشاد، جمهوری اسلامی و انقلاب و همچنین رواق‌های حضرت معصومه(س) و دارالحجه آغاز شده و تا پایان این دهه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این پنجره‌ها مکانی برای راز و نیاز با امام رئوف است و بسیاری از حاجت‌مندان در این محل حاجات خود را از امام غریب می‌خواهند، ادامه داد: این پنجره‌ها نزدیک‌ترین نقطه حرم به ضریح مطهر امام هستند تا زائران بتوانند ضمن تماشای ضریح، زیارت‌نامه امام هشتم را قرائت کنند.

رئیس اداره فراشان حرم مطهر رضوی اضافه کرد: پنجره‌های فولادی و نقره‌ای در حال حاضر توسط خادمان بخش آینه رضوان زیرمجموعه اداره فراشان در حال پرداخت است.

ارائه خدمات سلامت و پذیرایی در مواکب

رئیس اداره فراشان حرم مطهر رضوی در ادامه با تشریح خدمات این اداره به زائران پیاده در ایستگاهی که در خیابان پیامبر اعظم 83 برپا شده گفت: این موکب از 30 شهریور تا 4 مهر برپاست و خدماتی در حوزه سلامت و پزشکی و همچنین ماساژ به زائران ارائه می‌شود.

قلندریان با بیان این‌که در این موکب شرایط اسکان زائران نیز فراهم شده است، خاطرنشان کرد: در طول برپایی این موکب، روزانه علاوه بر توزیع 900 پرس غذا در وعده‌های صبحانه، ناهار و شام با توزیع چای و بسته‌های متبرک از زائران و مجاوران پذیرایی می‌شود.

وی از برپایی یک موکب دیگر در بلوار آیت‌الله طبسی از اول مهر ماه خبر داد و گفت: در این موکب که تا چهارم مهر ماه برپاست، پیش‌بینی می‌شود 10 هزار پرس غذا در وعده‌های ناهار و شامل توزیع شود.