دوشنبه, ۴ مهر ۱۴۰۱، ۱۲:۵۳ ق.ظ
نیاز نخل کاران خراسان جنوبی به ۱۵ سردخانه نگهداری خرما

نیاز نخل کاران خراسان جنوبی به ۱۵ سردخانه نگهداری خرما

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: شهرستان‌های طبس ونهبندان به ۱۵ واحد سردخانه نگهداری خرما نیاز دارد.

به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، شایسته گفت: پیش بینی می شودنیاز هزار و ۶۰۰ خانوار نخل کار خراسان جنوبی به ۱۵ سردخانه نگهداری خرما امسال ۳ هزار و ۵۰۰ تن خرما با تلاش هزار و ۶۰۰ نخل کار خراسان جنوبی از نخلستان‌های استان برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه نخل کاران هر کیلو خرما را ۴۰ هزار تومان به فروش می رسانند گفت : تمامی تولید خرما به صورت فله ای به فروش می رسد .

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود : هم اکنون نخل کاران در شهرستان‌های نهبندان وطبس در حال برداشت خرما هستند، خرمایی که متاسفانه در نبود سردخانه و بسته بندی به صورت فله‌ای به فروش می‌رسد.

شایسته با اشاره به اینکه مشکل بزرگ نخل کاران خراسان جنوبی بسته بندی مناسب ونبود سردخانه نگهداری این محصول ارزشمند است افزود: این موضوع زمینه گلایه کشاورزان و نخل داران را به وجود آورده است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه متقاضیان این استان خواستارایجاد سردخانه‌های کوچک با ظرفیت زیر ۵ تن هستند گفت: متاسفانه برای سردخانه‌های کوچک با ظرفیت زیر ۵ تن مجوز صادر نمی‌شود و همچنین تسهیلاتی نیز ارائه نمی‌شود.

شایسته افزود: با توجه به اینکه این شهرستان‌ها سردخانه نگهداری خرما ندارد برای همین در زمینه بسته بندی نیز مغفول مانده است.

وی گفت: ارزش تولیدات خرمای امسال ۱۳۰ میلیارد تومان است که این میزان تولیدات نسبت به سال گذشته به دلیل گرمای زودرس و عوامل طبیعی ۲۰ درصد کاهش داشته است.


شایسته تعداد بهره برداران خرما را هزار و ۶۰۰ خانوار عنوان کرد و افزود: ارقام تجاری این محصول کبکاب، مضافتی، زاهدی و ارقام محلی خاره خُش و پُرکو است

انتخاب سردبیر

اخبار ورزشی

حوادث و اجتماعی

اخبار کوتاه خراسان

اخبار شهرستان