وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ذخایر بسیار خوبی از معادن کروم، منگنز، طلا و سنگ‌آهن در استان خراسان جنوبی در مرحله شناسایی عمومی و آماده واگذاری است. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان ؛ آقای سیدرضا فاطمی امین در جمع مدیران و کارکنان شرکت چدن کویر خاوران افزود: خراسان جنوبی ظرفیت بسیار بالایی در حوزه معادن و ذخایر معدن دارد و کاری که سال گذشته برای شناسایی ذخایر معدنی انجام شد، کار بسیار بزرگی بود که ابتدا از خراسان جنوبی شروع شد.
 
وی اضافه کرد: معمولا سه سال طول می‌کشید تا نتایج شناسایی پهنه‌های بزرگ ذخایر معدنی مشخص شود، اما این بار کمتر از یک سال نتایج، نهایی شد و ذخایر بسیار خوبی از معادن کروم، منگنز، طلا و سنگ‌آهن در این استان در مرحله شناسایی عمومی است و آماده واگذاری است.
 
فاطمی امین نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در شناسایی معادن در خوسف را امیدبخش دانست و گفت: در زمینه حقوق دولتی معادن که جزو درآمد‌های دولت است در بودجه سال جاری و سال آینده به دنبال آن هستیم که این درآمد با اولویت شهرستان، مصرف شود.
 
وزیر صمت با اشاره به مسئولیت‌های اجتماعی معادن در زمینه‌هایی همچون گردشگری صنعتی خواستار اهتمام معادن استان در این بخش شد.
 
فاطمی امین  با اشاره به مشکلات دریافت مجوز‌های استخراج معادن که خارج از اختیارات وزارت صمت است، درباره سپرده‌گذاری معادن در بانک‌های محدوده فعالیت آن‌ها هم گفت: علت اینکه شرکت‌های معدنی، نقدینگی خود را در بانک‌های شهر‌های بزرگ قرار می‌دهند، محدودیت‌های بانکی در شهر‌های کوچک در زمینه سقف اعتبارات است که نیازمند اصلاح این رویه توسط دستگاه‌های مسئول همچون وزارت اقتصاد است.
 
وزیر صمت در ادامه به درآمد-هزینه سربه‌سر سازمان شهرک‌های صنعتی پرداخت و بیان کرد: در حوزه شهرک‌های صنعتی بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کنیم و برای توجه به مناطق محروم باید از درآمد سایر مناطق استفاده کرد.
 

فاطمی امین از کمبود نیروی کار در مناطقی همچون شهریار و ساوه خبر داد و گفت: در مقابل، در شهر‌هایی همچون خوسف با مازاد نیروی کار مواجهیم که این ناشی از عدم توازن در سرمایه‌گذاری در کشور است و برای آن باید برنامه‌ریزی مدونی کرد. در این زمینه، وزارت صمت با تمام توان با سرمایه‌گذارانی که بخواهند در مناطقی همچون خوسف فعالیت کنند، همکاری خواهد کرد و هر نوع پروژه معتبری که کلید بخورد وزارت صمت برای تامین مالی آن کمک خواهد کرد .