÷ پذیرایی آستان قدس رضوی از زائران اربعین سیدالشهدا(ع) در ۶۸ موکب :: پایگاه خبری بازتاب خراسان
پذیرایی آستان قدس رضوی از زائران اربعین سیدالشهدا(ع) در ۶۸ موکب

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی از برپایی بیش از ۶۸ موکب خدمت رسانی با حمایت آستان قدس رضوی در مناطق مرزی کشورمان و داخل عراق به منظور پذیرایی از زائران ایرانی و غیر ایرانی سیدالشهدا(ع) خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان، حدود دو هفته تا اربعین باقی مانده و دلدادگان اباعبدالله، برای پیمایش مسیر پرنور تا کربلا ثانیه شماری می کنند. امسال بعد از دو سال سخت کرونایی، عاشقان حسینی از ایران، عراق، افغانستان، پاکستان، آذربایجان و دیگر کشورهای جهان، بار دیگر با هم پیوند می خورند تا در قاب راهپیمایی عظیم اربعین، جهانی را متحیر عظمت اسلام کنند.

آستان قدس رضوی هم که یکی از مهم ترین کانون های مذهبی جهان به شمار می آید، دایره حریم رضوی را به شعاع گام های عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) گسترانیده و قرار است امسال هم با پرچم‌داری بنیاد کرامت رضوی و مشارکت خادمان و خادمیاران سراسر کشور، کاری کارستان را برای زائران اربعین سیدالشهدا(ع)، رقم بزند.

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی د از برپایی بیش از ۶۸ موکب خدمت رسانی با حمایت آستان قدس رضوی در مناطق مرزی کشورمان و داخل عراق خبر داد و گفت: به همت بنیاد کرامت رضوی در بیش از ۱۱ نقطه مرزی کشورمان برای پذیرایی از زائران ایرانی و غیر ایرانی اربعین سیدالشهدا(ع) موکب برپا می‌شود.

محمد حسین استادآقا همچنین بیان کرد: موکب های ۱۱ نقطه مرزی داخل کشور، شامل ۱۸ موکب با حضور خدمه و خادمیاران رضوی در مرزهای میرجاوه و ریمدان سیستان و بلوچستان، مرز دوغارون خراسان رضوی، مرز آستارا در استان گیلان، مرز بیله‌سوار استان اردبیل، مرز تمرچین آذربایجان غربی، مرز خسروی کرمانشاه، مرزهای شلمچه و چذابه خوزستان، مرز مهران در ایلام و مرز باشماک در کردستان با هدف تسهیل در خدمت‌رسانی به زائران ایرانی و غیرایرانی همچون زائران افغانستانی و پاکستانی برپا خواهد شد و در این مواکب خدمات اسکان، اطعام و آب معدنی ارائه می شود.

وی ادامه داد: پشتیبانی بنیاد کرامت رضوی از موکب های داخلی بسیار گسترده است و به عنوان نمونه، ۱۰۰ تن برنج و دو میلیون آب معدنی برای مواکب مستقر در مرزهای کشورمان در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی یادآور شد: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته، در مواکب مستقر در مرزهای شرقی و غربی کشورمان حدودا دومیلیون وعده غذا طبخ و بین زائران توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر مواکب مستقر در مرز‌های کشور، با تاکید تولیت آستان قدس رضوی برای حمایت و پشتیبانی بنیاد کرامت از موکب‌های مردمی، برای بیش از ۵۰ موکبی که از مشهد مقدس در کربلا، سامرا، کاظمین، نجف و مسیر نجف به کربلا مستقر می شود نیز خدمات گسترده‌ای پیش بینی شد، خاطرنشان کرد: ۱۰۰ تن برنج، ۷ تن گوشت گرم، یک میلیون و۵۰۰هزار بطری آب معدنی برای این مواکب تامین می شود تا روزانه در سه وعده اقدام به طبخ و توزیع غذا و تامین آب آشامیدنی مورد نیاز زائران کنند.

استادآقا با اشاره به اینکه در مواکب مستقر در کشور عراق نیز سه میلیون و ۵۰۰ هزار وعده غذا میان زائران و دلدادگان به اهل بیت(ع) توزیع خواهد شد، تصریح کرد: امسال نیز همانند سال های قبل، موکب مرکزی آستان قدس رضوی در مرز مهران استان ایلام مستقر خواهد بود و در مجموع بیش از ۶۰۰ هزار وعده غذا طبخ و یک میلیون بطری آب توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی برای ارائه خدمات درمانی اضطراری هم پیش‌بینی لازم را داشته و در موکب مهران، ۴ اتوبوس بیمارستانی برای ارائه خدمات سلامت و درمان مستقر خواهد بود.

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی با بیان اینکه بیش از ۵ هزار نفر از خدام و خادمیاران رضوی برای تسهیل در خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در ۶۸ موکب آستان قدس رضوی در داخل و خارج از کشور مستقر می‌شوند، ابراز کرد: در سال جاری میزان مواکب آستان قدس رضوی و سایر مواکب تحت حمایت این آستان مقدس در رویداد اربعین حسینی نسبت به سال۹۸ رشد دو برابری داشته که نشانگر عزم جدی و موکد تولیت معزز آستان قدس‌رضوی به حمایت از راه پیمایی عظیم اربعین حسینی است.

وی با تاکید بر اینکه پس از اتمام ایام اربعین حسینی مواکب عراقی جمع آوری می‌شوند، بیان کرد: با این حال طبق تدابیری اندیشیده شده، موکب امام رضا(ع) مستقر در کربلای معلی تا ۵ روز بعد از اربعین حسینی مصادف با ۲۵ صفر برای خدمت رسانی به زائران ایرانی فعال است تا زائران گرانقدر در حین برگشت به کشور، برای تامین غذا و آب با مشکلی مواجهه نشوند.

استادآقا همچنین از تشرف جمعی از خدام حرم مطهر امام رضا(ع) به کشور عراق با هدف تجلیل از ۵۰۰ موکب خدمت رسان عراقی به زائران اربعین با اهدای بسته هدایای متبرک رضوی خبرداد و تصریح کرد: در همین راستا محصولات مختلفی همچون پرچم عزای امام حسین(ع) منقش به احادیثی از امام رضا(ع)، تابلو فرش و اقلام متبرک آماده شده است که با شعار «حب الحسین یجمعنا» میان مواکب توزیع می‌شود.

مطالب پیشنهادی