دوشنبه, ۴ مهر ۱۴۰۱، ۱۲:۵۴ ق.ظ
نخستین نوزاد به روش IVF در بیرجند متولد شد

نخستین نوزاد به روش IVF در بیرجند متولد شد

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از تولد نخستین نوزاد به روش IVF در بیرجند خبر داد.
نخستین نوزاد به روش IVF در بیرجند متولد شدبه گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، علی اکبر اسماعیلی با اعلام این خبر اظهار داشت: ای وی اف IVF که به وسیله لقاح آزمایشگاهی بارداری حاصل می‌شود، یکی از روش‌های با موفقیت بیشتر در درمان نازایی است.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر مرکز سطح سه درمان ناباروری رویش در بیرجند و 2 کلینیک ناباروری سطح دو در طبس و فردوس به ارائه خدمات به زوجین نابارور می‌پردازند.

اسماعیلی با اشاره به اقدامات دانشگاه برای تجهیز این مرکز از جذب 2 پزشک فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری و دکترای جنین‌شناسی در دو سال اخیر خبر داد و افزود: امیدواریم تداوم فعالیت این مرکز منشا خدماتی ماندگار باشد و ضمن کمک به درمان خانواده‌های نابارور، از ارجاع بیماران به سایر استان‌های همجوار بکاهد و در روند اقتصادی درمان زوج‌ها بهبودی حاصل شود.

وی تصریح کرد: تعرفه در مرکز ناباروری رویش بیرجند در مقایسه با مراکز خصوصی بسیار کمتر است و زوج‌های نابارور بابت خدمات لازم تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرند.

مسئول فنی مرکز درمان ناباروری رویش نیز با بیان اینکه این مرکز، اولین و تنها مرکز سطح سه استان است که خدمات ناباروری به صورت پیشرفته در آن ارائه می‌شود گفت: از زمان راه‌اندازی مرکز تاکنون حدود 3000 پرونده مراجعه کننده بیمار نابارور داریم که با روش‌های کمک باروری دارو و iui، ای یو ای 136 تولد نوزاد داشته‌ایم.

وجیهه هزاری با اعلام اینکه از آذرماه 1400، انجام لقاح مصنوعی(IVF) در این مرکز کلید خورد افزود: تاکنون 30 مورد بارداری به این روش محقق شده است.

فلوشیپ ناباروری دانشگاه با اظهار اینکه بیماران با مشکلات ناباروری برای آغار درمان می‌توانند به این مرکز ارجاع شوند و از سفرهای غیرضروری به سایر نقاط کشور جلوگیری شود خاطرنشان کرد: در این مرکز اکثر خدمات درمان ناباروری قابل انجام است که می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های بیماران و غیره شود.

هزاری با بیان اینکه پیگیر هستیم تا مباحث تخمک اهدایی، رحم اجاره‌ای، لاپاراسکوپی مرکز راه‌اندازی شود تا برای هیچ عملی نیاز به ارجاع نباشد افزود: در حال حاضر پوشش بیمه‌ای خوبی از خدمات ناباروری در حال انجام است.

فلوشیپ فوق تخصصی نازایی و ای وی اف نیز با بیان اینکه بعد از 10 سال انتظار شیرین این خانواده، نوزاد سالم به دنیا آمد گفت: به خاطر بعد مسافتی مراکز درمان نازایی مجاور استان و هزینه‌های گزافی که بیماران باید پرداخت کنند، خانمی 41 ساله که 10 سال نازایی اولیه داشت، برای اولین بار به بیرجند مراجعه کرد و مورد عمل لقاح مصنوعی آی وی اف قرار گرفت که خوشبختانه بارداری حاصل و بعد از 38 هفته نوزاد متولد شد.

آزاده خزایی افزود: ای وی اف یا میکرواینجکشن که در مرکز درمان ناباروری رویش بیرجند مطابق استانداردهای کشوری و پروتکل‌های مراکز مجاور انجام می‌شود، یکی از پیشرفته‌ترین درمان‌های نازایی است که در حال حاضر وجود دارد و تقریباً شامل طیف وسیعی از بیماران نابارور می‌شود.

وی با اعلام اینکه در این مرکز حدود 3000 پرونده شامل نازایی‌های اولیه و ثانویه هستند که نیازمند این درمان می‌باشند که خوشبختانه این روش را می‌توانیم به خوبی در این مرکز انجام دهیم گفت: در روش لقاح مصنوعی معمولاً به مادر داروهای تحریک تخمگذاری را به صورت تزریقی تجویز می‌کنیم و مادر طی بیهوشی کوتاهی که در خود مرکز ناباروری انجام می‌شود عمل تخمک کشی برایش صورت می‌پذیرد و لقاح مصنوعی در محیط آزمایشگاه انجام می‌گردد و جنین‌هایی که تشکیل می‌شود در طی مراحل مختلف به محیط رحم مادر منتقل می‌شوند.

مادر این نوزاد نیز با بیان اینکه بعد از 10 سال نازایی، خداوند این فرزند را به من عطا کرد گفت: از آذرماه 1400 در بیرجند تحت درمان نازایی زیر نظر خزایی قرار گرفتم و دخترم نرجس روز گذشته به دنیا آمدو تا آخر عمرم مدیون ایشان هستم که مرا به آرزویم رساند و باز هم از ایشان ممنون هستم که در هزینه‌های زایمان به من تخفیف دادند.

همکاران مرکز رویش در پایان، با اهدا شیرینی و کارت هدیه، مادر و نوزاد را بدرقه کردند

انتخاب سردبیر

اخبار ورزشی

حوادث و اجتماعی

اخبار کوتاه خراسان

اخبار شهرستان