// ۱۲ مرداد ۰۱ ، ۰۷:۰۵

محمد عرب مسئول میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان از اتمام عملیات مرمت بنای تاریخی بازار میثم خبر داد
پایان عملیات مرمت و بازسازی بازار میثم سرایانبه گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، عملیات مرمت فضای داخلی غرفه های بازار قدیمی میثم سرایان شامل : آواربرداری و خاکبرداری ، حذف الحاقات ، اجرای اندود گچ سقف و دیواره ها  ، آجرفرش کف غرفه ها و اجرای اندود کاهگل پشت بام بازار در مدت حدود یک ماه انجام گردید.

عرب افزود: با مرمت مجموعاً 9 غرفه تقریباً مرمت بازار کامل شده و 5 غرفه نیز در سنوات گذشته مرمت شده بودند.
به گفته وی : خاکبرداری ، آواربرداری و حذف اندود فرسوده داخلی ، اجرای بیش از 1100 مترمربع اندود گچ ، 600 مترمربع اندود کاهگل پشت بام برای تمام بازار و 150 مترمربع آجر فرش برای غرفه هایی که در اختیار صنعتگران صنایع دستی بوده و تاکنون هیچگونه اقدام مرمتی صورت نگرفته بود انجام شده است.

به گفته عرب : محور فرهنگی – تاریخی بازار در محدوده بافت تاریخی و در جنوب شرق شهر واقع گردیده و با شماره 29323 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این محور بخشی از بازار بزرگ میثم است که بیشتر هویت تاریخی خور را حفظ کرده است.علاوه بر اهمیت فرهنگی تاریخی بازار باید ارتباط آن را با بناهای با ارزش دوره صفوی که بازار در پیرامون آنها واقع شده یعنی حمام ، آب انبار ، مسجد جامع و کاروانسرا مد نظر داشت.

عرب همچنین گفت : 9 کارگاه آهنگری و زنگوله سازی و یک کارگاه خراطی در این بازار تاریخی فعال است و این مجموعه ورکشاپ دائمی صنایع دستی شهرستان است که با غرفه های تازه مرمت شده و با لحاظ سایر صنوف ، تقریباً بیشتر بازار فعال خواهد بود.

پایان عملیات مرمت و بازسازی بازار میثم سرایان

پایان عملیات مرمت و بازسازی بازار میثم سرایان