// ۰۶ تیر ۰۱ ، ۰۷:۰۶

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان از شروع عملیات مرمت و بهسازی خانه یزدانی سرایان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، محمد عرب گفت : جمع آوری اندود فرسوده پشت بام و سبک سازی ، جمع آوری سقف اتاق ورودی به دلیل تخریب زیاد ، پی سازی و استحکام بخشی دیوار و اجرای مجدد سقف ، اجرای دیوار آجری ، اجرای قوره گل ، اجرای مجدد اندود کاهگل ، اجرای سقف ، ساخت اتاق متناسب و قرینه خانه یزدانی در سمت دیگر حیاط و در کنار ورودی خانه رفیعی و نماسازی و بام سازی کامل و ... از جمله عملیات مرمتی پیش بینی شده می باشد که با اعتباری بالغ بر 2000 میلیون ریال از محل منابع ملی در حال انجام است.

 به گفته عرب : عمده عملیات مرمتی پیش بینی شده برای حیاط مشترک خانه های تاریخی یزدانی و رفیعی می باشد و طبق طرح تهیه شده این حیاط به بوستان محله ای تبدیل خواهد شد که البته با اعتبار پیش بینی شده تکمیل نخواهد گردید.همچنین همزمان با شروع مرمت خانه یزدانی ، عملیات مرمت خانه رفیعی توسط مالک بنا (شهرداری سرایان ) شروع شده و سبک سازی بام و بام سازی مجدد بصورت اصولی در فاز اول انجام خواهد گردید.
به گفته وی : خانه یزدانی برای تبدیل شدن به موزه تخصصی صنایع دستی شهرستان ، مرمت می شود و امیدورایم در کمیته برنامه ریزی شهرستان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل مرمت بنا پیش بینی و تامین شود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان : این بنا شامل یک ایوان و دو  ورودی در طرفین بوده که هرکدام از ورودی ها به یک حیاط با پلان مشخص و جدا،تفکیک می شده و در واقع ورودی سمت راست به خانه یزدانی و ورودی سمت چپ به خانه رفیعی وارد می شود. دالان ورودی خانه یزدانی از گوشه شمال بنا به داخل صحن راه دارد .در قسمت شمالی بنا فضای زمستان نشین تعبیه شده است .در مقابل فضای زمستان نشین در ضلع جنوبی ،ایوانی با تزئینات کاربندی  بسیار زیبایی کار شده است. فضای چهار طاقی نیز به منظور استفاده در تابستان در پشت ایوان جنوبی  قرارگرفته است.در گوشه حنوب غربی حیاط بعد از پیمودن راهرو طویل 5 متری به مطبخ متصل می شود که آن هم یک چهار طاقی است که تنور و دیگر مایحتاج ضروری یک بنای سنتی را داراست.نشیمنها و اتاق های دیگر بنا به موازات هم و با تقارن کامل در دو ضلع شرقی و غربی بنا کشیده است.


عرب گفت : بنای منزل یزدانی به لحاظ ایستایی و حفظ فرم اصلی دارای اهمیت وارزش می باشد.ویژگی قابل ذکر در پلان منزل یزدانی تاکید بر تقارن در فرم پلان، استفاده از قوس کلیل وجانمایی دقیق آن در پلان ،همچنین فضای تابستان نشین منزل در پشت ایوان  جنوبی نیز از چهار تویزه اصلی تشکیل شده و زمینه چهار توسط تویزه های کوچکتر به هشت تویزه و سپس گنبد بر روی آن اجرا شده است که این نمونه  سالم و کمتر درخانه های شهر سرایان دیده می شود.
وی افزود : حذف الحاقات ، آواربرداری ، اجرای قسمتی از تاسیسات ، اجرای اندود خاک و گچ ، جمع آوری و اجرای مجدد چند سقف در معرض تخریب ، استحکام بخشی پی و دیوارها ، شمشه گیری نما و بازاسازی قسمت هایی تخریب شده نما ، بام سازی اصولی مطبخ ، اجرای سازه نگهدارنده و...  از جمله عملیات مرمتی انجام شده در این بنای تاریخی ارزشمند می باشد و اجرای کامل تاسیسات برقی ، سرمایشی و گرمایشی ، اجرای اندود گچ کلیه فضاها ، نماسازی ، ساخت در و پنجره و ... از جمله اقدامات مرمتی پیش بینی شده و مورد نیاز می باشد.
به گفته وی این بنای تاریخی با شماره 23909 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در تملک وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی می باشد.


کد خبرنگار : 100