// ۲۰ ارديبهشت ۰۱ ، ۱۷:۰۵

مسئول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان خبر داد : سومین فصل کاوش باستان شناسی محوطه تاریخی کله کوب از تاریخ 19 اردیبهشت ماه به سرپرستی دکتر محمد حسین عزیزی خرانقی آغاز شده و به مدت حدود یک ماه ادامه خواهد داشت.


به گزارش خبرگزاری بازتاب خراسان ، محمد عرب افزود: محوطه تاریخی کله کوب در شهر آیسک، شهرستان سرایان و استان خراسان جنوبی قرار دارد که به شماره 23005 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ارتفاع محوطه حدود 1360 از سطح دریا و وسعت آن بر اساس گمانه زنی های صورت گرفته در سال های گذشته حدود 7 هکتار است.

وی ادامه داد : محوطه کله کوب یکی از معدود محوطه‌های پیش‌ازتاریخ شناسایی شده در استان خراسان جنوبی است که دارای توالی فرهنگی مناسبی از هزاره پنجم تا سوم پیش از میلاد در شرق ایران است و کاوش‌های این محوطه می‌تواند به عنوان مبنایی برای مطالعات آتی باستان‌شناختی در استان خراسان جنوبی، مدنظر قرار گیرد.

عرب گفت : توالی لایه‌نگاری شناسایی‌شده بر اساس کاوش صورت گرفته شامل دوره‌های مفرغ، آغاز شهرنشین و هزاره پنجم پیش از میلاد است. استقرار در محوطه از اوایل دوره مس‌سنگی حدود هفت هزار سال قبل آغاز و در دوره مفرغ حدود پنج هزار سال پیش به پایان می‌رسد. وی گفت :یکی از ویژگی های برجسته این محوطه حضور سفال های لبه واریخته شاخص دوره آغاز شهرنشینی است که به تعداد زیاد در این محوطه شناسایی شده است.

مسئول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان افزود . نمونه هایی از سفال های اوروکی و سینی های بانشی در کنار حجم زیادی سفال نخودی محلی در لایه های مشابه شناسایی شده است. حضور چنین سفال های شاخص دوره آغاز شهرنشینی در این بخش ایران بسیار جالب توجه است. در زیر لایه های هزاره چهارم پیش از میلاد، شواهدی از فرهنگ های اوایل دوره مس سنگی که تاریخ پیشنهادی برای آن حدود هفت هزار سال پیش است، شناسایی شده است.


وی ابراز امیدواری کرد با اختصاص اعتبارات بیشتری برای فعالیت های پژوهشی و کاوش باستان شناسی و تداوم کاوش ها در این محوطه تاریخی ، اطلاعات کامل تری حاصل گردد و بتوانیم اولین سایت موزه شهرستان را راه اندازی کنیم که تاثیر زیادی در جذب گردشگران علاقمند به این حوزه خواهد داشت.


کد خبرنگار 100