// ۱۸ فروردين ۰۱ ، ۱۶:۵۲

با توجه به افزایش قیمت گوجه رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از وارد کردن گوجه از جیرفت و حل مشکل تا شنبه یکشنبه هفته آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، نابسامانی بازار میوه این بار به بازار گوجه فرنگی رسیده است. اگر تا مدتی پیش قیمت سیب زمینی و پیاز بالا بود حالا پیکان گرانی گوجه فرنگی را نشانه گرفته است محصولی پرکاربرد که مصرف آن در ماه مبارک رمضان بیشتر شده و از سویی هر روز شاهد افزایش قیمت آن در بازارهای خراسان جنوبی هستیم.

در میان بازار قیمت‌ها، امروز تب وتاب بازار قیمت گوجه فرنگی بسیار بالا بود. قیمت‌هایی که بر روی تخته قمیتی مدام بالا و پایین می‌رفت و شهروندانی که هر کدامشان با شنیدن

گوجه فرنگی اکنون جز سبزیجات لاکچری به حساب می‌آید و در میدان میوه و تره بار بیرجند قیمت گوجه فرنگی به 22 هزار و 500 تومان و حتی در برخی نقاط به 30 هزار تومان رسانده است.

افزایش قیمتی که صدای شهروندان را درآورده و فروشندگان هم در برابر این گلایه مردم می‌گویند "قیمت در میدان تره بار هم امروز افزایش زیادی داشته است، گران خریده‌ایم که گران می‌فروشیم".

یکی از شهروندان بیرجندی ضمن گلایه از قیمت نجومی گوجه فرنگی گفت: در ماه مبارک رمضان به ویژه در افطار مصرف گوجه فرنگی زیاد است اما امروز با این قیمتی که بر روی تابلوی قیمتی درج شده از خرید منصرف شدم.

وی ادامه داد: نظارت‌ها قرار نبود در ماه مبارک رمضان افزایش یابد اما امروز با مشاهده قیمت گوجه فرنگی عدم حضور بازرسان و ناظران در سطح بازار مشهود بود و هر کس با هر قیمتی که می‌خواهد محصولش را به فروش می‌رساند.

دیگر شهروند بیرجندی هم معتقد است گوجه فرنگی را تا چند وقت پیش با قیمت 10 هزار تومان و 12هزار تومان و یا نهایت 13 هزار تومان خریداری کردم اما از روز گذشته قیمت به 23 تا 29 هزار تومان رسیده است.

یکی از فروشندگان میوه و تره‌بار هم گفت: روز سه شنبه گوجه در میدان تره بار پیدا نمی‌شد اما در روز چهارشنبه با قیمت 17 هزار تومان در میدان تره بار بود.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهرداری بیرجند نیز یکی از دلایلی افزایش قیمت گوجه فرنگی را تردد کم کامیون‌ها دانست و افزود: در ماه رمضان کامیون‌ها کمتر رفت آمد می‌کنند و گوجه فرنگی کمتر وارد استان شده است.

حیدری با بیان اینکه از سویی دیگر در حال حاضر شاهد صادرات این محصول هم هستیم افزود: در این شرایط تقاضا زیاد و تولید کم است البته این وضعیت موقتی است و تا 6 روز دیگر مشکل برطرف می‌شود.

این موضوع در حالی در استان رخ داده که بیش از 82 هکتار از اراضی استان زیر کشت محصولات گلخانه‌ای است که سالانه 16 هزار تن محصولات گلخانه‌ای از آن برداشت می‌شود که بیشتر محصولات گوجه و خیار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  گفت: قابل پذیرش نیست که با افزایش یک باره قیمت گوجه آسایش و ارامش مردم به هم بخورد که در این راستا با اتحادیه میوه و تره بار شهرداری بیرجند صحبت کردیم و علت افزایش قیمت گوجه را جویا شدیم.

جعفری با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش قیمت گوجه فرنگی، اعتصاب کامیون داران است گفت: موضوع دیگر اینکه در ایام رمضان مصرف گوجه زیاد است اما این توجیهات قابل پذیرش نیست و به اتحادیه‌ها اعلام کردیم برای رفع مشکل ورود کنند و نسبت به انتقال گوجه از جیرفت به استان اقدام شود.

وی پیش بینی کرد تا روز شنبه یکشنبه هفته آینده گوجه به بازار استان برسد و قیمت این محصول متعادل شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر دو گلخانه در استان داریم که گوجه فرنگی تولید می‌کنند و همه تولید این دو گلخانه در داخل استان مصرف می‌شود و از سویی دیگر تولید در این فصل پایین است اما در مجموع در کشور کمبود گوجه نداریم و در حال حاضر در جیرفت گوجه فرنگی با قیمت 8 هزار تومان ارائه می‌شود .