طرح نظارت بر بازار از ۲۰ بهمن ماه امسال در استان خراسان جنوبی آغاز می‌شود

طرح نظارت بر بازار از 20 بهمن ماه امسال در استان خراسان جنوبی آغاز می‌شود

به گزارش خبرگزاری بازتاب خراسان به نقل از تسنیم رئیس اتاق اصناف استان خراسان جنوبی از طرح نظارت بر بازار در ایام پایانی سال از ۲۰ بهمن ماه تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ در این استان خبرداد.

 گرانی کالا‌های اساسی به ویژه مواد غذایی تاثیر مستقیم در کوچک شدن سفره‌های مردم دارد؛ افزایش قیمت‌هایی که از دولت قبل همچنان ادامه دارد  و اعتراض و حتی فریاد‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز به دنبال داشته است.

دولت سیزدهم با وعده بهبود معیشت مردم روی کار آمد؛ منتها در این میدان برخی از فروشندگان از وضعیت سوء استفاده می‌کنند و اقلام را به هر نرخی که می‌خواهند به فروش می‌رسانند اتفاقی که نتیجه‌ای جز فشار معیشتی بر مردم و اختلال در تامین نیاز‌های روزمره آن‌ها ندارد.

مدتی است گرانی کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری سبد غذایی به امری طبیعی تبدیل شده و قیمت‌ها روز به روز که هیچ در هر ثانیه و ساعت افزایش پیدا می‌کند و همین افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها فضای روانی و نگران کننده برای مردم ایجاد کرده است.

هر روز شاهد افزایش قیمت یکی از کالاهای اساسی و مورد نیاز خانوارها هستیم یک روز حبوبات گران می‌شود و روز دیگر برنج. یکی از اقلام پذیرایی در خانواده‌های ایرانی در مهمانی‌ها و جشن‌ها و حتی میان وعده بسیاری از افراد انواع میوه است. بسیاری از بیماران دیابتی برای کنترل قند خون خود ترجیح می‌دهند به جای استفاده از شیرینی و کیک به عنوان میان وعده از میوه استفاده کنند.

بر اساس پایش و رصد قیمت اقلام اساسی و پرمصرف خانواده‌ها نشان می‌دهد برخی از اقلام طی یک ماه گذشته با تغییراتی روبرو بوده وبرخی از اقلام بدون تغییر هستند.

گوشت مرغ تازه، تخم مرغ، گوشت گوساله، لبنیات، برنج پاکستانی، ماکارونی، انواع روغن، لوبیا و لپه، ورق فولادی، انواع لاستیک سواری، انواع روغن موتور، دستمال کاغذی نسبت به ماه قبل بدون تغییر بوده است.

اقلامی که نسبت به ماه قبل افزایش قیمت بین 1 تا 10 درصد داشته شامل قند و شکر، چای، برنج، نخود و عدس، سیب، پیاز، خرما، رب، لبنیات تولید شده در کارخانجات خراسان‌جنوبی، گچ سفید، پودر شوینده و کاغذ هستند.

برنج ایرانی و سیب زمینی از جمله اقلامی هستند که نسبت به ماه قبل افزایش قیمت بیش از 10 درصد داشته و این دو کالا از جمله کالاهای پرمصرف خانواده‌ها محسوب می‌شوند.

اقلامی که نسبت به ماه قبل کاهش قیمت بین 1 تا 10 درصد داشته شامل سیمان، میلگرد و تیرآهن، پرتقال و گوجه فرنگی هستند.

یکی از کسبه  بیرجندی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: خوشبختانه در شهر بیرجند نظارت‌ها بر قیمت کالاها به خوبی انجام می‌شود اما این نظارت‌ها باید بر تولید کالا در کارخانه‌ها نیز صورت بگیرد تا هزینه تمام شده کالاها زیاد نباشد.

این کاسب بیرجندی تاکید کرد: اگر نظارت‌ها و بازرسی‌ها از تولید و کارخانه‌ها باشد دیگر بازار دچار نوسان افزایش قیمت نمی‌شود و کنترل‌های قیمت کالاها به نحو بهتری صورت می‌گیرد.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر میزان استفاده از میوه در خراسان‌جنوبی تا حدودی کاهش یافته و بسیاری از خانواده‌ها جز در موارد ضرورت به سمت خرید میوه به ویژه میوه‌های خاص نمی‌روند.

این در حالی است که از منظر سلامتی، ویتامین مورد نیاز بدن با مصرف انواع میوه تأمین می‌شود و از طرف دیگر اقتصاد صدها واحد صنفی میوه فروشی در خراسان‌جنوبی نیز به این موضوع وابسته است.

یکی از شهروندان بیرجندی گفت: خرید میوه در خانواده ما از دو جهت کاهش یافته که یکی افزایش قیمت انواع میوه و دیگر برخی از حواشی درباره استفاده بیش از اندازه از سموم در محصولات کشاورزی است.

وی گفت: البته من نمی‌دانم که این مباحثی که درباره استفاده از سموم در فضای مجازی مطرح می‌شود چقدر دقیق و علمی است ولی در هر حال نگرانی‌هایی را به وجود آورده که کارشناسان و متولیان امر باید در این زمینه شفاف سازی کنند.

دیگر شهروندان خراسان‌جنوبی نیز اظهار کرد: قیمت میوه در خراسان‌جنوبی نسبت به بسیاری از استان‌ها بیشتر است و شاید هم دلیل آن اضافه شدن کرایه حمل بر روی قیمت میوه است. این افزایش قیمت منجر به کاهش قدرت خرید مردم شده است.

احمدی گفت: حتی خرید میوه‌های معمول مثل سیب و انار و... در بسیاری از خانواده‌ها کاهش یافته و خرید برخی از میوه‌های خاص نیز شاید تنها در توان برخی از خانواده‌ها باشد.

محمد حیدری، رئیس اتحادیه میوه و تره بار خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: میزان خرید میوه نسبت به سال گذشته کاهش داشته که به نظر من مهمترین علت آن گران شدن میوه و کاهش قدرت خرید مردم است.

حیدری با اشاره به اینکه قیمت میوه‌های پرمصرف مثل سیب و پرتقال نسبت به زمستان گذشته بین 10 تا 15 درصد افزایش داشته است گفت: علت این گرانی را نیز باید در افزایش قیمت تمام شده تولید در بخش کشاورزی جستجو کرد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر هر کیلو سیب در میدان میوه و تره بار بیرجند از 6 هزار تا 16 هزار تومان (بسته به کیفیت) و هر کیلو پرتقال بین هشت تا 22 هزار تومان به فروش می‌رسد.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به شرایط حاکم بر بازار، تیم‌های نظارتی به طور مستمر بر بازار نظارت می‌کنند.

علیزاده بیرجندی با بیان اینکه ایجاد تعادل در بازار یکی از اهداف این بازرسی‌ها است افزود: جلوگیری از تخلف‌هایی مانند گران فروشی، کم فروشی و دیگر تخلفات احتمالی از دیگر اهداف این نظارت‌ها است.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: بازرسی اتاق اصناف به صورت منطقه‌ای 120 تا 150 واحد صنفی را در روز بازرسی و نظارت می‌کنیم.

علیزاده ادامه داد: بررسی‌ها از عدم پروانه کسب، درج قیمت، ارائه فاکتور و درج برچسب قیمت کالاها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی از تشکیل گشت ویژه رصد بازار با سازمان صمت، جهادکشاورزی و تعزیرات حکومتی خبرداد و افزود: طرح تجدید بازرسی و نظارت در ایام پایانی سال از 20 بهمن ماه آغاز و تا 15 فروردین ماه ادامه داد.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی یادآورشد: در طرح تجدید و نظارت، بازرسی‌ها از روند قیمت گذاری کالاهای مصرفی از قبیل آجیل شکلات پوشاک میوه و کالاهای پرمصرف خانواده ها صورت می‌گیرد.

علیزاده به وجود 35 هزار واحد صنفی در سطح استان و 15 هزار واحد صنفی در مرکز استان اشاره کرد و گفت: در بحث تخلفات صنفی بازرسی و نظارت داریم و سعی می‌کنیم تا این تخلفات را به حداقل برسانیم.

وی بیان کرد: بر صدور فاکتور، درج قیمت و داشتن برچسب درج قیمت را نظارت داریم و اگر کسی شاکی باشد سعی کردیم این شکایت‌ها را با کدخدا منشی حل کنیم.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: از ابتدای ماه جاری تا 9 بهمن ماه حدود 10 پرونده عدم تخلفات صنفی داشته‌ایم. سازمان حمایت از مصرف کننده طرحی را در کشور اجرا می‌کنند که بجای درج قیمت مصرف کننده قیمت تولیدکننده و میزان سودی که قانون اجازه داده درج شود.

وی اضافه کرد: در برخی کالاها مانند آب معدنی و آبمیوه قیمت تولیدکننده درج شده اما در سایر کالاها هنوز به صورت عملیاتی انجام نشده است.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: طرح قیمت تولید طرح بسیار شفافی است و حکم فاکتور خرید را دارد؛ اگر در گذشته فروشندگان می‌گفتند از تولیدکننده خرید می‌کنیم به ما فاکتور نمی‌دهند این طوری قیمت روی کالاها فاکتور خرید آنها است.

علیزاده اظهار داشت: وظیفه واحد صنفی است که بر روی کالاهایی که قیمت تولید دارند برچسب قیمت مصرف کننده را درج کند تا مشخص و شفاف باشد. با درج قیمت تولید از گران فروشی‌ها جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام/