// ۱۵ فروردين ۰۱ ، ۱۷:۰۴

تامین زیرساخت‌های لازم و بهسازی مجموعه تاریخی و تفریحی شوکت‌آباد بیرجند در پی بازدید استاندار خراسان جنوبی از این مجموعه در دستور کار دستگاه‌های متولی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی روز دوشنبه در نشست بررسی مسایل و مشکلات منطقه تاریخی و گردشگری شوکت‌آباد که به دستور استاندار بعد بازدید از این مجموعه تشکیل شد، گفت: مجموعه تفریحی کاجستان شوکت‌آباد، فرصتی بی‌نظیر برای جذب گردشگر است.

علیرضا عباس‌زاده افزود: این منطقه تفریحی و گردشگری، محیط مناسبی برای استراحت مسافران، تفریح گردشگران و هم‌استانی‌ها است.

وی بیان کرد: به جهت میزان استقبال مسافران و گردشگران از این فضای مفرح، دستگاه‌های اجرایی مکلفند زیرساخت‌های لازم و امکانات رفاهی مورد نیاز مردم را فراهم کنند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: بازسازی و تجهیز سرویس‌های بهداشتی و تامین روشنایی فضای کاجستان از جمله اقداماتی است که به علت اهمیت موضوع باید به‌سرعت پیگیری و اجرایی شوند.

وی اظهار داشت: با هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌ها بدون تردید می‌توان اتفاق خوبی را در این منطقه رقم زد و شرایط مطلوبی را برای رفاه مردم فراهم کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی این نشست با حضور فرماندار بیرجند و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی مرتبط برگزار و مصوب شد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی یک ماه آینده نسبت به بازسازی و تجهیز سرویس‌های بهداشتی مجموعه کاجستان شوکت‌آباد اقدام کند.

براساس مصوبه این نشست، سرویس‌های بهداشتی بعد از بازسازی و تجهیز، به جهت نظافت و مراقبت طی توافق‌نامه سه‌جانبه با محوریت فرمانداری از طرف اداره کل اوقاف و امور خیریه در اختیار دهیاری شوکت‌آباد قرار می‌گیرد.

نصب شیر برداشت و تعبیه سطل‌های زباله مناسب در فضای کاجستان از دیگر مصوبات این جلسه بود.

همچنین در این نشست مقرر شد، طی جلسه‌ای با محوریت فرمانداری و برای تصمیم‌گیری نهایی، این مجوز به دهیاری داده شود که در چارچوب ضوابط با اخذ حق ورودی از خودروها، درآمد حاصله را صرف نگهداری و تجهیز فضای کاجستان کند.

درخصوص تامین روشنایی لابه‌لای درختان فضای کاجستان نیز در فازهای بعدی اقدامات موثری انجام خواهد شد.

باغ و عمارت شوکت‌آباد در پنج کیلومتری شرق بیرجند و مسیر بیرجند به زاهدان مربوط به دوران قاجاریه است و یکی از مناطق گردشگری مرکز استان محسوب می‌شود.

اراضی روستای شوکت‌آباد از جمله باغ و عمارت آن موقوفه است و میراث فرهنگی در ابنیه میراثی، نظارت دارد.

استاندار خراسان جنوبی در سیزدهم فروردین امسال روز طبیعت از مجموعه شوکت‌آباد بازدید و دستورات لازم را برای بهسازی این مجموعه صادر کرد