بازدید معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی از شهرستان طبس

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی که برای شرکت در جشنوراه نخل و آفتاب شهرستان خور و بیابانک وارد شهرستان طبس شده بود در بدو ورود مورد استقبال مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی قرار گرفت.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان،سرکار خانم دکتر جلالی معاون صنایع دستی علیرغم زمان کم از تعدادی از پروژه ها و کارگاههای صنایع دستی شهرستان طبس بازدید نمود و در جریان امور قرار گرفت.

بازدید از روند احداث پروژه بازارچه صنایع دستی شهر طبس واقع در حاشیه میدان آستان مبارک حسین بن موسی الکاظم ع که سال هاست مسکوت مانده و پیشرفتی نداشته از جمله این پروژه ها بود.

دکتر شاهوردی مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت : بازارچه صنایع دستی شهرستان طبس با 700 متر زیربنا و 20 غرفه حدود 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با توجه به اینکه طبس قطب گردشگری استان محسوب می شود و در مسیر تردد استان های مرکزی کشور قرار گرفته ، تکمیل این پروژه کمک زیادی به فروش محصولات صنایع دستی شهرستان و استان خواهد نمود و خواستار اختصاص اعتبار ملی برای تکمیل این پروژه مهم شهرستان گردید.
معاون صنایع دستی وزارت قول پیگیری و کمک به تسریع در روند تکمیل این پروژه را داد و گفت: ادغام فضایی کارگاهی و فروش و در واقع قرار گیری فضای تولید و فروش صنایع دستی در کنار هم باعث فروش بیشتر و ارتباط بهتر مردم با صنایع دستی و در واقع یک جاذبه گردشگری است.
خانم جلالی در ادامه از پروژه ساختمان مرکز آموزش صنایع شهرستان واقع در سایت مسکن مهر و مسکن ملی بازدید نمود.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس گفت: این پروژه در زمینی به مساحت 1400 مترمربع و با زیربنای 600 مترمربع با اصلاح طراحی به ساختمان چند منظوره تبدیل شده و شامل فضاهایی مانند : کارگاههای آموزشی ، فضای اداری ، بازارچه و کارگاههای تولیدی صنایع دستی ، تبدیل شده و اجرای قسمتی از فنداسیون امسال و از محل اعتبارات 1401 انجام شده و مابقی در مرحله شناسایی پیمانکار می باشد.
شاهوردی مدیرکل میراث فرهنگی استان با توجه به قرار گیری این پروژه در سمت توسعه شهر طبس و موقعیت مناسب آن خواستار کمک و مساعدت از محل منابع ملی برای تکمیل این پروژه شد و گفت: اجرای قسمتی از فنداسیون و خرید انشعابات برق و آب از محل منابع استانی انجام شده و امسال مبلغ 11000 میلیون ریال از محل منابع استانی برای تکمیل پروژه در کمیته برنامه ریزی شهرستان پیش بینی و مصوب گردیده است.
دکتر جلالی معاون صنایع دستی وزارت تکمیل این پروژه را نیز از اولویت های مهم دانست و قول مساعدت داد و در ادامه از بازارچه مس شهر طبس و چند کارگاه قلم زنی و مس گری و کارگاه تولیدات چرمی بازدید و دقایقی با صنعتگران گفتگو و در جریان نحوه تولید ، تامین مواد اولیه ، بازاریابی و فروش و سایر موضوعات و مشکلات صنعتگران شهرستان در حوزه صنایع دستی قرار گرفت.


عرب رئیس میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس در بازدید از کارگاههای صنایع دستی گزارشی از رشته ها و فعالیت های صنایع دستی شهرستان طبس ارائه داد و گفت: مهارت قلم زنی ، مهارت گیوه بافی ، بوریا بافی یا سبد بافی ، مهارت مس گری و هنر پخل بافی در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده و مس گری و قلم زنی دارای قدمت و پیشینه طولانی در شهر طبس می باشد و عده ی زیادی به این هنر اشتغال دارند یا دارای مهارت قلم زنی می باشند هر چند ممکن است مجوز و یا کارگاهی نداشته باشند.


خانم جلالی تولیدات قلم زنی و مس گری طبس را بسیار خاص و ویژه و باکیفیت دانست و استفاده از طرح های بومی مثل نخل و پلیکان و نارنج را نشان اصالت این هنر در طبس دانست که با توجه به ثبت ملی این هنر بنام شهرستان می تواند به عنوان یک هنر و برند خاص معرفی شود و هنرمندان باید به سمت ثبت برند و تولید کارهای خاص و بدون نمونه که ویژه خودشان باشد حرکت کنند.