سه هزار تن گاز کربنیک مایع از تایباد به افغانستان صادر شد

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت تایباد گفت: سه هزار تن گازکربنیک مایع (دی اکسید کربن) با کاربرد صنعتی، دارویی و مواد غذایی از طریق گذرگاه زمینی دوغارون خراسان رضوی طی سال جاری به افغانستان صادر شد.


به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان، جواد پشتیبان روز سه شنبه افزود: این میزان گاز گربنیک مایع تولید شده به ارزش ۴۵۰ هزار دلار از ابتدای سال جاری تاکنون به مقصد شهرهای «هرات، مزارشریف، قندهار و کابل» خراسان رضوی بارگیری شده است.

وی ادامه داد: از گاز کربنیک مایع در صنعت تولید انواع نوشیدنی ها، دارو و محلول کپسولهای آتش نشانی استفاده می شود.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت تایباد بیان کرد: تنها کارخانه تولید گازکربنیک مایع این شهرستان که در شهرک صنعتی این منطقه فعال است، در زمان حاضر ۲ خط تولید دارد که روزانه افزون بر ۴۰ تن از این محصول صنعتی را روانه بازار مصرف افغانستان می کند.

به گفته وی، توان ذخیره سازی ۳۰۰ تن با هفت مخزن و خالص بودن آن با عیار افزون بر ۹۹ درصد در کارخانه گاز کربنیک تایباد فراهم است.

پشتیبان افزود: این واحد صنعتی از چهار واحد فعال سطح کشور به شمار می‌رود که برای راه اندازی آن بیش از پنج میلیون دلار هزینه شده و سالانه ظرفیت تولید بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن گاز مایع را دارد.

وی با بیان اینکه برای توسعه این واحد صنعتی ۲ خط دیگر در این مجموعه تا دو سال آینده راه اندازی خواهد شد، گفت: ساخت این فضا در چهار مرحله پیش بینی شده که در فاز اول آن در زمینی به مساحت پنج هکتار ساخته شده و زمینه اشتغال ۳۳ نفر به صورت مستقیم در آن فراهم شده است.

کربن دی‌اکسید، دی‌اکسید کربن یا گازکربنیک با (فرمول شیمیایی CO ۲)از ترکیب کربُن با اکسیژن به دست می‌آید، علاوه بر این گاز کربنیک بر اثر احتراق ذغال و مواد آلی در مجاورت اکسیژن، تخمیر مایعات و تنفس حیوانات و گیاهان حاصل می شود.