متلاشی شدن باند قاچاق هوبره در زیرکوه خراسان جنوبی

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه گفت: باند قاچاق «هوبره» از پرنده‌های کمیاب و در معرض خطر انقراض با هوشیاری ماموران هنگ مرزی شاهرخت، متلاشی شد.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان، محمدرضا جوان روز یکشنبه در تشریح این خبر اظهار کرد: براساس گزارش واصله از سوی همیاران افتخاری محیط زیست مبنی بر حضور متخلفان شکار پرنده کمیاب و در معرض خطر انقراض هوبره در منطقه حفاظت شده پطرگان و با توجه به قرار داشتن منطقه در حوزه عملیاتی مرزبانی شهرستان زیرکوه، بلافاصله موضوع به ماموران پرتلاش گروهان مرزی شاهرخت منعکس شد.

وی افزود: گروهان مرزی شاهرخت ضمن اعلام آمادگی برای پیگیری موضوع بسرعت وارد عمل شده و با حضور در ضلع شمالی منطقه حفاظت شده پطرگان موفق به شناسایی و دستگیری باند شکار هوبره شدند.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه گفت: در این عملیات ماموران گروهان مرزی شاهرخت موفق به شناسایی و دستگیری سه نفر متخلف شکار و صید شدند.

وی بیان کرد: متخلفان با ۲ دستگاه موتورسیکلت اقدام به شکار و حمل ۲۲ قطعه هوبره در شرایط بسیار نامساعد کرده بودند که به موقع شناسایی و دستگیر شدند.

جوان افزود: خبر دستگیری متخلفان به دادستان شهرستان گزارش شد و به جهت اهمیت موضوع، دادستان بشخصه در صحنه حاضر و دستورات لازم درخصوص پیگیری قانونی تخلف انجام شده را صادر کرد.


وی گفت: هوبره از پرندگان بومی و مهاجر، نادر، حفاظت شده و در معرض خطر انقراض مناطق بیابانی ایران است که نسل آن به دلیل شکار بی رویه، غیرقانونی و قاچاق به خارج از کشور در حال انقراض است.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه گفت: شکار غیرمجاز این پرنده علاوه بر انقراض نسل حیات وحش، تخریب و ضرر جبران ناپذیری را به پوشش گیاهی منطقه به دلیل تله‌گذاری صیادان وارد می‌کند.

وی از مردم محلی به ویژه عشایر و روستاییان خواست با توجه به اینکه زیرکوه زیستگاه این پرنده مهاجر است در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب را به ماموران حفاظت محیط زیست اطلاع دهند تا اقدامات لازم صورت گیرد.

به گزارش بازتاب خراسان ،هوبره از تیره درناسانان و یکی از گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست است که از لحاظ ظاهری تا حدودی به بوقلمون ماده شباهت دارد.

این پرنده رو به انقراض که در زیستگاه‌های بیابانی و مناطق خشک دشتی زاد و ولد می‌کند، تمایل کمی به پرواز کردن دارد و اغلب راه می‌رود از این رو شکارچیان غیرمجاز اقدام به شکار آن می‌کنند.