راه‌آهن خواف- هرات افغانستان، پیوند ریلی شرق به غرب جهان

رئیس اداره خط آهن افغانستان گفت: تکمیل خط آهن خواف - هرات برای افغانستان و ایران بسیار مهم است، چراکه دو کشور از این طریق به اروپا و اقیانوس هند متصل می‌شود.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان، «بخت الرحمان شرافت» روز یکشنبه در جریان سفر به مشهد و گفتگو با مسئولان خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: راه‌آهن خواف- هرات افغانستان را به اروپا و اقیانوس هند متصل می‌کند ،بندر چابهار ایران از آن جهت که افغانستان را به اقیانوس هند و از آن طریق نیز به کشور هندوستان متصل می کند، بسیار با اهمیت است.

وی گفت: در سفر به ایران علاوه بر تفاهم نامه هایی که در تهران به دست آمد از بندر چابهار، تاسیسات و خطوط ریلی، پل و تونلهای راه آهن در این مسیر بازدید شد، در این بازدید اطمینان یافتیم زیرسازی و اقدامات ایران در احداث خط آهن خواف تا روزنک به خوبی صورت گرفته است.

رئیس اداره خط آهن افغانستان افزود: اهداف این سفر به ایران تشکیل کنسرسیومی برای تکمیل قطعه پایانی این خط آهن است و در این خصوص در حال رایزنی هستیم.

راه آهن هرات – خواف به طول ۲۲۶ کیلومتر، افغانستان را به خط آهن ایران وصل می‌کند. ۷۷ کیلومتر این خط آهن در خاک ایران و ۱۴۹ کیلومتر آن نیز در خاک افغانستان است، که در حال حاضر این خط ریلی از خواف تا ایستگاه روزنک در استان هرات تکمیل شده و قطعه پایانی این خط آهن از روزنک تا شهر هرات در حال احداث است.