شروع عملیات مرمت کاروانسرای خان طبس

عملیات مرمت بنای تاریخی کاروانسرای خان طبس آغاز شد.


خبرنگار : حمید رضا تاکی


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان،محمد عرب رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس طی گفتگویی از شروع عملیات مرمت بنای تاریخی کاروانسرای خان خبر داد و گفت: یک فصل دیگر از مرمت بنای تاریخی کاروانسرای خان که از گزینه های ثبت جهانی کاروانسرا ها است، شروع شده و شامل: اجرای دیواره سنگی در ورودی اصلی بنا برای جلوگیری از ورود آب های سطحی و جداسازی معبر از قسمت ورودی ، جمع آوری دو لایه آجر فرش پشت بام به مساحت 400 مترمربع ، خاکبرداری و سبک سازی بام ، جمع آوری طاق ها و گنبدهای آسیب دیده و اجرای مجدد طاق ها و گنبدها ، اجرای پالانه ، دوغاب ریزی گنبد ها ، قوره گل و ... و اجرای آجر فرش مجدد حدود 200 مترمربع به همراه بندکشی از جمله اقدامات مرمتی پیش بینی شده و در حال انجام می باشد.


به گفته وی : این اثر تاریخی که در فهرست نهایی کاروانسرای ثبت جهانی قرار دارد ، دارای فضاهای متعددی شامل هشتی ورودی، حیاط، اصطبل و حجره هایی در اطراف حیاط ، شاه نشین و بادگیر است و تزئینات آجری و بادگیر بسیار زیبا و چشم نوازی دارد که در مسیر جاده قدیم طبس به یزد واقع شده است .


او ادامه داد: قدمت این بنای تاریخی ارزشمند مربوط به دوران صفویه – قاجاریه می باشد که در مجاورت بنا، فضا های با ارزش دیگری مانند حوض انبار و قلعه مربوط به دوره صفوی واقع شده است.


عرب گفت: یکی از ویژگی های معماری این کاروانسرا، کالبد فضایی مجموعه بادگیر و گنبد شاه نشین آن است و وجود دو طاق در دو گوشه محل اتصال این حجم به بنا، بر زیبایی و استحکام آن افزود است.فضای زیر بادگیر و شاه نشین یا فضای زیر گنبد نیز از زیبایی خای برخوردار است به خصوص که در آجرکاری های نماهای داخلی آنها از گل چین هایی استفاده شده که بر زیبایی کار افزوده است .

این کاروانسرا با شماره 2752 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.