۲۰ کارگاه مرمت آثار تاریخی در خراسان‌شمالی فعال شد

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: ۲۰ کارگاه مرمت آثار تاریخی اخیرا با هدف احیا و بازسازی آثار و ابنیه های تاریخی استان فعال شد.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان،علی مستوفیان اظهار کرد: این کارگاه های مرمت آثار تاریخی با اعتباری بالغ بر ۶۵ میلیارد ریال در شهرستان های فاروج، رازوجرگلان، بجنورد، شیروان، جاجرم، اسفراین، صفی آباد و مانه و سملقان فعال شده است.

وی افزود: مهمترین این کارگاه ها شامل مرمت حمام چری، عملیات مرمت و بهسازی در محوطه ویرانشهر فاروج و مرمت حمام تاریخی قلعه خان در شهرستان مانه و سملقان است.

مستوفیان ادامه داد: حمام تاریخی حصار دوین و ارگ نادری در شیروان، کاروان‌سرای سردار در سبزه‌میدان و عمارت مفخم در بجنورد از دیگر کارگاه های فعال مرمت آثار تاریخی در استان است.

وی با اشاره به مرمت ۳۰ اثر تاریخی خراسان شمالی در سال گذشته، گفت: مقبره بابا و بی بی فاروج، شهر بلقیس اسفراین، ارگ دولت آباد اسفراین، بقایای معماری محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان، گرمابه قلعه خان، امام زاده زید اسفراین، حمام روستای استاد فاروج و مرمت برج شماره ۱۶و۱۷ ارگ بلقیس اسفراین بناهای تاریخی شاخص مرمت شده در سال گذشته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: مرمت و احیای بناهای تاریخی علاوه بر حفظ هویت تاریخی نقش موثری در جذب گردشگران به این استان خواهد داشت.

تاکنون ۷۱۳ اثر تاریخی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد ۵۲۵ اثر تاریخی، ۵۳ اثر طبیعی، ۱۰۹ اثر ناملموس و ۲۶ اثر منقول تاریخی است.

استان خراسان شمالی با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد و سالانه پذیرای میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) است که از این خطه گذر می کنند.