در حالی شاهد حکایت دنباله‌دار کنسلی پروازها در فرودگاه شهید کاوه بیرجند هستیم که در ۱۰ ماهه امسال ۱۳۰ پرواز کنسل شده است.

به گزارش خبرگزاری بازتاب خراسان ، مدتی است پروازهای استان خراسان جنوبی تنها روی باند لغو فرود می‌آیند و سبب نارضایتی مردم شده‌اند، هر چند حکایت کنسلی پروازها داستان امروز و دیروز نیست چرا که هر زمان که کمبود ناوگان حمل و نقل هوایی باشد پروازهای فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه کاهش می‌یابد.

حمل و نقل هوایی یکی از مهم‌ترین امکانات در هر استان است این در حالی است که به دلیل موقعیت سیاسی و استراتژیک بیرجند، سومین فرودگاه کشور در سال 1312 پس از قلعه مرغی و فرودگاه بوشهر در بیرجند ساخته شد و حال مدتی است این فرودگاه با قدمت طولانی روزهای خوبی را سپری نمی‌کند.

بارها شاهد قصه تلخ لغو پروازهای منتهی به این فرودگاه یکی پس از دیگری هستیم و هر روز یک پرواز به بهانه کمبود ناوگان و چک لغو می‌شوند. این در حالی است که در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت زیرساخت‌های فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بودیم و در حوزه‌های زیر ساختی از جمله ترمینال فرودگاه پیشرفت‌های خوبی شده است اما موضوعی که مشکل‌ساز شده سریال تلخ لغو پروازها است و این کنسلی‌ها برای بیماران، دانشجویان، کارمندان و بقیه شهروندان مشکل ساز شده است.


پروازهای یکی پس از دیگری از فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند پر می‌کشند و این در حالی است که در سال‌های اخیر با رایزنی‌های مختلف در بیشتر روزهای هفته و در مسیر تهران- بیرجند و بالعکس و در برخی از روزها هم از مشهد به بیرجند و بالعکس پرواز انجام می‌شد.

یکی از شهروندان بیرجندی بیان کرد: هر از گاهی شاهد کنسلی پروازها در فرودگاه شهید کاوه بیرجند هستیم و مردم این خطه تقریبا با کنسلی‌ها خو گرفته‌اند.

وی گفت: چطور است به این راحتی مسئولان شرکت‌های هواپیمایی یکی‌یکی پروازها را لغو می‌کنند و در دیگر مسیرهای پروازی به‌کار می‌گیرند؟

شهروند دیگری افزود: بنا به اقتضای شغلی هر ماه باید چند روز را به تهران سفر کنم و همیشه هواپیما را انتخاب کرده‌ام اما با این اوضاع و احوال که پروازها یکی یکی خط می‌خورند مشخص نیست تکلیف من و امثال من چیست؟

الهیاری یکی دیگر از شهروندان بیرجندی است که در گلایه از موضوع لغو پروازها به خبرنگار ما گفت: وقتی پروازها یکی پس از دیگری لغو می‌شود، چگونه انتظار حضور سرمایه‌گذار را می‌توان داشت؟‌

یکی از کارکنان فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند نیز گفت: تماس‌های زیادی داریم که افراد بیماری که سن بالایی دارند و نمی‌توانند با اتوبوس و به صورت زمینی سفر کنند، خواستار پرواز‌های بیشتر هستند اما این موضوع مورد توجه کسی قرار نمی‌گیرد.

وی تصریح می‌کند: کارمندان دستگاه‌های اجرایی و افرادی که برای شغل خود با مشهد و تهران در ارتباط هستند نیز نیازمند پرواز‌های بیشتری هستند، اما انگار قرار است پرواز‌ها حذف و لغو شوند.

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در پاسخ به کنسلی پروازهای اخیر اظهار داشت: در روزهای 26 و 27 بهمن ماه خط پروازی تهران به بیرجند و بالعکس کنسل شد.

طهماسبی با بیان اینکه پروازهای 10 و 11 اسفندماه 1400 خط پروازی تهران به بیرجند و بالعکس نیز کنسل شده است گفت: از ابتدای سال در 10 ماهه اخیر 130 پرواز در فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند لغو شده است.

وی با بیان اینکه ماهانه شش هزار و 500 نفر در مسیر تهران بیرجند و مشهد بیرجند از خطوط هوایی استفاده می‌کنند گفت: در 10 ماهه امسال یک هزار و 300 پرواز در فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه انجام شد.

طهماسبی افزود: کمبود ناوگان به دلیل چک‌های سبک و سنگین هر ساله در زمستان و آمادگی برای پروازهای تابستانه است که از 8 فروردین ماه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام شرکت‌ها کمبود ناوگان دارد و شرکتی ناوگان رزرو ندارد گفت: تمام این شرکت‌ها 100 درصد ناوگان آنها در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروازهای ما از یک شرکت هواپیمایی جدید است و هر سه هواپیما در خطوط استفاده می‌شود و هواپیمایی برای رزرو ندارد.

حال آن چه مطرح است اینکه در حالی در جلسات مختلف مسئولان استانی از پیشرفت و توسعه استان سخن می‌گویند که لغو شدن پروازهای داخلی فرودگاه بین‌المللی بیرجند می‌تواند به راحتی جلوی توسعه استان را بگیرد و این موضوعی است که باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد و در جهت رفع مشکل تلاش شود.