ارگ کلاه فرنگی بیرجند برای استفاده عموم آماده می‌شود

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: ارگ کلاه فرنگی از آثار تاریخی بیرجند با تامین استانداردهای لازم، تا نوروز ۱۴۰۱ آماده استفاده عموم می‌شود.به گزارش خبرگزاری بازتاب خراسان به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، علیرضا عباس‌زاده روز شنبه در نشست بررسی نحوه مدیریت و بهره‌برداری از ارگ کلاه فرنگی بیرجند افزود: پیرو دستور استاندار، تحویل، بهره‌برداری و مدیریت ارگ کلاه فرنگی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واگذار می‌شود.

وی گفت: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید با تسهیل شرایط بهره‌برداری مردم از ارگ کلاه فرنگی و تامین استانداردهای لازم، زمینه استفاده عموم مردم از این بنای تاریخی را تا نوروز ۱۴۰۱ فراهم کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: از زمان واگذاری مجموعه علاوه بر مسئولیت تامین حفاظت فضا و امنیت مردم، تضمین حفاظت از ساختمان فرمانداری نیز برعهده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

وی تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید در اولین قدم نسبت به احداث دیوار دور تا دور ارگ کلاه فرنگی اقدام کند تا این اثر تاریخی از ساختمان فرمانداری به‌طور کامل جدا شود.

عباس‌زاده با تاکید بر آغاز کارهای فنی مرمت بنا گفت: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید با لحاظ تمامی مسایل و جوانب امر، برای درب ورودی مجموعه نیز طرحی شکیل و چشم‌نواز ارائه دهد.

وی افزود: باید از ظرفیت شهرداری بیرجند نیز در زیباسازی محوطه ارگ استفاه شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی لازمه ادامه حیات هر منطقه را توجه به سرمایه‌های مادی و معنوی آن دانست و گفت: توجه به ارگ کلاه فرنگی به عنوان یکی از سرمایه‌های ملی و ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی استان، حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: ارگ کلاه فرنگی نه برای بیرجند بلکه برای استان، نماد هویتی و جزو ظرفیت‌‎های فرهنگی است لذا باید به‌خوبی مراقبت و نگهداری شود.

عباس‌زاده با تاکید بر اینکه استفاده از این فضای تاریخی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است گفت: باید به مطالبه عمومی درخصوص بهره‌مندی از این اثر تاریخی شاخص توجه شود و این مجموعه هرچه زودتر در اختیار مردم قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به دیدار استاندار با رییس بنیاد مستضعفان کشور در آینده نزدیک، درخصوص تعیین تکلیف ۲ هزار مترمربع زمین مورد مناقشه با بنیاد و واگذاری آن به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رایزنی‌های لازم صورت خواهد گرفت.

ارگ کلاه فرنگی از آثار تاریخی مربوط به اواخر دوران زندیه و اوایل دوره قاجاریه، ثبت ملی شده و اکنون در محل فرمانداری بیرجند است.

این بنای ۶ ضلعی که زمانی مقر حکومتی بود، به نماد و نگین شهر بیرجند شهرت دارد.

خراسان جنوبی در حال حاضر ۹۵۵ اثر تاریخی، ناملموس و طبیعی در فهرست میراث ملی دارد و دارای چهار اثر ثبت جهانی است که یکی از آنها عمارت و باغ اکبریه بیرجند است.

بسیاری از مسافران و گردشگران، مرکز این استان را به ۲ اثر تاریخی باغ اکبریه و ارگ کلاه فرنگی می‌شناسند.


کد خبر 165