// ۰۹ فروردين ۰۲ ، ۱۴:۵۵
ورود مسافران نوروزی به حدود ۱۱ میلیون نفر در خراسان رضوی

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی گفت: ورود ۱۰ میلیون و ۹۶۹ هزار و ۹۶۶ نفر مسافر نوروزی به این استان از ۲۵ اسفندماه پارسال تا هشتم فروردین ماه جاری ثبت شده است.


به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، حجت گنابادی نژاد روز چهارشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: طی این مدت هفت میلیون و ۷۷۷ هزار و ۲۱۷ نفر به مشهد وارده شده اند.

وی بیان کرد: روز گذشته نیز ۴۶۱ هزار و ۷۶۴ نفر زائر وارد مشهد شدند.

معاون استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه مجموع اسکان زائران در استان ۶ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۶۱۰ نفر طی این مدت گزارش شده است، افزود: پنج میلیون و ۵۲۶ هزار و ۴۶۸ نفر شب اقامت از کل استان در مشهد رقم خورده است.

وی بیان کرد: میزان اقامت دیروز در مشهد ۲۳۶ هزارو ۶۷۷ نفر در سه بخش اقامت رسمی، موقت و اضطراری است.

معاون استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه با کاهش ورود مسافر در ایام پایانی تعطیلات مواجه هستیم و طبیعتاً روی خروجی و پشتیبانی بازگشت زایران باید بیشتر توجه و تمرکز داشته باشیم ، ادامه داد: شرایط آب و هوایی، شرایط تردد در جاده ها را تغییر داده است.

کاهش تصادفات در جاده‌های خراسان رضوی

جانشین پلیس راه استان خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به کاهش جانباختگان تصادف جاده ای گفت: از ابتدای طرح نوروزی تاکنون ۲۶ نفر فوتی در حوادث جاده ای استان ثبت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۶ نفر کاهش داشته است.

سرهنگ محمد قانعی نژاد افزود: همکاری خوب رسانه ها نیز در امر روشنگری و اطلاع رسانی بسیار مفید فایده بوده است.

این مسوول اظهار کرد: از ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ تا هشتم فروردین ماه جاری کاهش ۱۴ درصدی در وقوع تصادفات منجر به فوت ثبت شده است.

وی گفت: به این ترتیب در شمار جانباختگان ناشی از حوادث رانندگی با ۲۶ فوتی معادل ۱۹ درصد کاهش و در وقوع تصادفات جرحی با ۲۵۳ فقره ، ۲۵ درصد کاهش ثبت شده است.

قانعی نژاد افزود: طی این مدت ۴۴۸ نفر بر اثر سوانح جاده ای مجروح شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۶ درصدی دارد.

وی مهمترین فاکتور وقوع تصادف را فراوانی تردد دانست و گفت: روزانه به صورت میانگین پنج درصد رانندگان متخلف با تخلف سرعت غیرمجاز شناسایی می‌شوند.

وی با اشاره به فراوانی بالای تخلفات رانندگی در جاده های استان خراسان رضوی گفت: روزانه حدود ۱۸ هزار راننده متخلف در استان اعمال قانون می شود .

سرهنگ قانعی نژاد بیان کرد: بیشترین آمار تصادفات در محور غرب شامل نیشابور. کاهک و سبزوار شامل ۳۷ درصد از کل تصادفات گزارش شده است.

وی با بیان اینکه ۴۴ درصد تصادفات ایام نوروز امسال از نوع واژگونی بوده است، ادامه داد: ۲۱ فقره تصادف امسال معادل ۱۷ درصد نیز تصادف خودرو با موتور و دوچرخه بوده است.

وی میانگین توقیف وسایل نقلیه در استان خراسان رضوی را ۴۰۰ خودرو اعلام کرد و افزود: کاهش هر پنج کیلومتر سرعت موجب کاهش ۳۰ درصدی تلفات بعد از تصادف می‌شود