// ۰۵ فروردين ۰۲ ، ۰۷:۱۵
ثبت نخستین روز هوای پاک در کلانشهر مشهد طی سال جدید

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کیفیت هوای کلانشهر مشهد در پنجمین روز فروردین سال ۱۴۰۲ در شرایط پاک برای تنفس شهروندان قرار دارد.


به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان، مهدی اله‌پور در گفگویی افزود: میانگین شاخص کلی کیفیت هوای مشهد در ۲۴ ساعت گذشته، با عدد ۴۰ نشانگر هوای پاک است و شاخص کنونی هوای این کلانشهر (در یک تا ۲ ساعت گذشته) با عدد ۷۵ از سالم بودن هوا حکایت دارد.

وی با بیان این که کیفیت هوا در مناطق شهید مفتح، خیام شمالی، شهید کریمی، شهر، خیام جنوبی، تقی آباد، سجاد، ویلا، رسالت ، نخریسی و ماشین ابزار در شرایط پاک است ادامه داد: شاخص کیفیت هوا در سایر ۱۲ ایستگاه‌ دارای سنجش هوای کلانشهر مشهد در شرایط سالم برای همه شهروندان قرار دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در روزهای دارای هوای سالم به شهروندان توصیه می‌شود پیاده روی و استفاده از هوای سالم را با هدف حفظ سلامتشان ترک نکنند.

اله‌پور افزود: شایسته است شهروندان مشهدی همچنان با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری، نقش موثر خود را در بهبود کیفیت هوای این شهر ایفا کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

در شرایط عادی و معمولی افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو روزانه در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.