مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: عشایر این استان با راه‌اندازی سیاه‌چادر در پنج نقطه جاده‌ای از مسافران نوروزی استقبال و فرهنگ استان را ترویج می کنند.


به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، رضا روشن ضمیر اظهار کرد: سیاه چادرهای عشایر در نوروز ۱۴۰۲، در ۱۵ تا ۳۰ کیلومتری شهرهای استان برپا می شود و در آن فرهنگ بومی و سنتی استان و انواع صنایع دستی و تولیدات لبنی این قشر عرضه می شود.

وی افزود: این سیاه چادر ها در قالب نوروز گاه‌های جاده ای فعال می شود و فرصت مناسبی است تا ظرفیت های گردشگری جامعه عشایری بیشتر و بهتر معرفی شود.

به گفته روشن ضمیر؛ این سیاه چادرها در مسیر جنگل گلستان تا انتهای حوزه استحفاظی استان در شهرستان فاروج به سمت مشهد مقدس راه اندازی می شود.

وی افزود: مسافران می توانند در این سیاه چادرها استراحت کنند و با غذاها و نوشیدنی های سنتی و دمنوش های عشایر پذیرایی شوند همچنین عشایر تولیدات لبنی، گیاهان دارویی تولیدی خود و صنایع دستی را به مسافران عرضه کنند.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: این سیاه چادرها فرصت مناسب برای توسعه و رونق اقتصادی عشایر است.

خراسان شمالی دارای سه زیست بوم عشایری اترک شمالی- جنوبی و کرمانج غربی است.

مناظر طبیعی شامل مناطق ییلاقی و قشلاقی و پراکندگی عشایر در هنگام ییلاق در دامنه کوهها از جاذبه های گردشگری عشایری خراسان شمالی است.

صنایع دستی عشایر از جمله قالی، قالیچه، گلیم، سفره کردی، کناره، پادری، خورجین، پلاس و لباس های محلی این قشر هم برای گردشگران قابل توجه است.

خراسان شمالی ۳۰ هزار عشایر دارد که با داشتن ۶۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند و به طور میانگین ۲۵ درصد از گوشت قرمز این استان نیز از سوی عشایر تامین می‌شود