مهاجر  ۲هزار پرنده میهمان در تالاب کجی نهبندان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی: تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از پدیده‌های منحصربه‌فرد در شرق کشور است، از حضور ۲هزار پرنده مهاجر در تالاب کجی نهبندان برای زمستان‌گذرانی خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ،اسدالله حاتمی طی گفتگویی، اظهار داشت: تالاب کجی نمکزار نهبندان از پدیده‌های منحصر‌به‌فرد در شرق کشور است که تنها تالاب خراسان جنوبی است که در فهرست تالاب‌های ملی کشور قرار گرفته است و برخی پرندگان نادر جهان که یکی از آنها زاغ بور است برای زمستان این تالاب را انتخاب می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه تالاب کجی نهبندان زیستگاه پرندگان بومی از جمله زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی و خزندگانی مانند مار قیطانی، مار شتری، مار پلنگی، تیرمار و بزمجه بیابانی است افزود: تالاب کجی نمکزار نهبندان دارای برآمدگی‌‌های خشکی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخم‌گذاری پرندگان است که هرساله در فصل مهاجرت میزبان گونه‌های مختلفی از پرندگان کنارآبزی شامل زاغ بور، آبچلیک پاسبز، آبچلیک پاسرخ، حواصیل خاکستری، حواصیل سفید، خوتکا و اردک سرسبز است.

وی با بیان اینکه "از ابتدای زمستان امسال نیز تاکنون 2 هزار گونه پرنده مهاجر میهمان تالاب کجی نمکزار شده‌اند" ادامه داد: در زمان حاضر برای تغذیه پرندگانی چون کبک، تیهو و باقرقره 200 کیلوگرم دان در زیستگا‌ه‌های این پرندگان به‌ویژه در مناطق برفگیر توزیع شده است.

حاتمی با یادآوری اینکه تالاب کجی یک تالاب فصلی است که با ریزش باران و جاری شدن رودخانه‌های حوزه آبگیر تالاب و جوشیدن چشمه‌های کرانه تالاب، از اواسط پاییز شروع به آبگیری می‌کند اضافه کرد: با وجود ریزش‌های جوّی اخیر، تالاب کجی نمکزار نهبندان تنها 10 درصد آبگیری شده است که امیدواریم با وقوع بارش‌های بیشتر این میزان به حد مطلوبی برسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در صورت آبگیری خوب تالاب، سالانه حدود 5 هزار گونه از پرندگان آبزی و کنارآبزی از قبیل مرغابی سرسبز و فلامینگو به این تالاب مهاجرت می‌کنند.