استاندار خراسان جنوبی اعلام کرد: با توجه به افت شدید دما در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه پیش رو تمامی ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان تعطیل است.


به گزارش بارتاب خراسان ، جواد قناعت در نشست ستاد مدیریت مصرف انرژی استان، به دستورالعمل کارگروه هماهنگی و تامین پایدار سوخت زمستانی کشور اشاره و تصریح کرد: براساس این دستورالعمل، موضوع مدیریت انرژی در این سرمای فراگیر در کشور به استانداران محول شده است.

وی از پیش بینی‌های هواشناسی مبنی بر ریزش برف و باران در استان گفت و متذکر شد: خدا را به جهت این نعمتی که نصیب استان می‌شود، شاکریم و امیدواریم مردم به‌ویژه کشاورزان بتوانند بعد از سال‌ها خشکسالی؛ در بارندگی‌ها از این فرصت بهره کافی را ببرند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته افت شدید دما ناشی از این بارندگی‌ها، میزان مصرف انرژی را در سطح کشور به همراه خواهد داشت لذا طبق تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه مدیریت مصرف انرژی استان، موضوع به گونه‌ای تدبیر شد که به هیچ عنوان افت فشار در بخش خانگی یا قطعی گاز صنایع را نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: تعطیلی ادارات و دستگاه‌های اجرایی، صرفاً به جهت تامین رفاه عموم مردم اتفاق افتاده و براساس مصوبه این کارگروه، تمامی ادارات، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در روزهای ۲۱ و ۲۲ دی ماه تعطیل است.

قناعت افزود: مراکز امدادی - عملیاتی، دستگاه‌های خدمات‌رسان و حوزه‌های بهداشتی و درمانی از اجرای این طرح مستثنی هستند و همچنان به ارائه خدمات ادامه می‌دهند.

وی با اشاره به ضرورت برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم و نبود امکان به تعویق انداختن این آزمون‌ها بیان کرد: حوزه‌های آزمون نهایی و سراسری مدارس براساس دستورالعمل‌های آموزش و پرورش برقرار بوده و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

استاندار خراسان جنوبی از همه هم‌استانی‌ها خواست نسبت به رعایت میزان مصرف انرژی در محیط منزل، اهتمام داشته باشند و هر درجه کاهش دمای وسایل گرمایشی در محیط منزل و کار، کمک مؤثری در راستای فعالیت‌های واحدهای تولیدی است.

براساس جمع‌بندی این نشست، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به عنوان سخنگوی ستاد مدیریت مصرف انرژی در استان انتخاب و مقرر شد آخرین تمهیدات اتحاذ شده این ستاد را سخنگو به اطلاع مردم برساند.

بنابر اعلام اداره‌ کل هواشناسی خراسان جنوبی بارش باران به‌ویژه برف از امروز تا فردا (چهارشنبه) سراسر استان را فرا می‌گیرد و در این زمینه هشدار سطح نارنجی صادر شده است.

همچنین کاهش دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه تا روز جمعه هفته جاری پیش‌بینی می‌شود که باعث تشدید سرما و یخبندان شبانه به‌ویژه برای روزهای پنجشنبه و جمعه خواهد شد.