معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی : روایتگری کاملی از تکنولوژی احداث به گردشگران ارائه شود .

 اعظم جمالی : به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان ،معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی ،علی اصغر شالبافیان در بازدید از میراث جهانی قنات بلده فردوس اظهار کرد: قنات جهانی قنات بلده فردوس یکی از آثار شاخص ثبت شده در فهرست میراث جهانی است.
شالبافیان بیان کرد: تکنولوژی بکار رفته در احداث قنات و نحوه مدیریت توزیع آب و ظرایف این اثر جذابیت فراوانی در بخش گردشگری دارد.
وی افزود : با توجه به ثبت جهانی این اثر، مقدماتی برای پذیرایی گردشگران و بازدید از قنات بلده فراهم شده است که البته به هیچ وجه کافی نیست.
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی اظهار کرد: باید روایتگری کاملی از تکنولوژی احداث به گردشگران ارائه شود.
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: در زیر ساخت‌های دسترسی به قنات بلده چه راه منتهی به آن و چه امکانات ارائه خدمات به گردشگران و آگاه سازی مسافران عبوری از وجود این قنات ضعف‌های فراوانی وجود دارد.
شالبافیان گفت: پایگاه میراث جهانی قنات بلده طرح جامعی را در حال تدوین دارد و برای حمایت باید منتظر بود نقاط دارای قابلیت سرمایه گذاری مشخص شود.
وی یادآور شد: آماده کردن محتواهای تکنولوژی محور برای معرفی این جاذبه و رفع برخی نیازهای فوری این اثر ثبت شده جهانی از محل اعتبارات تملک دارایی را در دستور کار داریم
دکتر شالبافیان گفت: لزوم تقویت زیر ساخت ها یکی از چالش ها در حوزه گردشگری در خراسان جنوبی است که برخی از آن با همین پروژه های در دست احداث مرتفع خواهد شد
وی گفت فردوس و خراسان جنوبی نیاز به کار در حوزه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی نسبت به پتانسیل های گردشگری خود دارد
برای افزایش مسافران و گردشگرران باید تولید محتوا در زمینه پتانسیل ها و ظرفیت های گردشگری در اولویت کاری باشد.
در این بازدید فرماندار شهرستان و شورای اسلامی شهر باغستان ضمن اشاره به امکانات و ظرفیت های موجود، خواستار تخصیص اعتبار جهت توسعه و تکمیل زیرساخت های گردشگری بویژه در حوزه قنات جهانی بلده شدند که معاون گردشگری وزارت و مسئولین استانی قول مساعدت و همکاری دادند.