دوشنبه, ۴ مهر ۱۴۰۱، ۱۲:۳۳ ق.ظ
راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سرای تاریخی امینی بیرجند

راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سرای تاریخی امینی بیرجند

بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سرای تاریخی امینی به زودی راه اندازی می‌شود.
راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سرای تاریخی امینی بیرجند
به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سرای تاریخی امینی بیرجند گفت: این اداره به دنبال این است تا بازارچه دائمی صنایع‌دستی را در سرای تاریخی امینی راه‌اندازی کند و ازآنجایی که این سرای تاریخی در بخش مهم و قلب شهر بازار قرار دارد، مرکز بسیار خوبی برای تجهیز و راه‌اندازی غرفه‌های تولید و فروش صنایع‌دستی است.

جنتی‌فر با اشاره به این‌که سرای امینی مربوط به دوره قاجار است گفت: پیشرفت فیزیکی این طرح ۱۰۰ درصد است و در حال حاضر بیش از ۴۰ حجره از فضا‌های این بنا مرمت شده تا هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی در آن مستقر شوند.

وی افزود: برای واگذاری غرفه‌های صنایع‌دستی به صنعتگران شهرستان بیرجند برنامه‌ریزی‌شده و در زمان مناسب اطلاع‌رسانی برای تحویل و تجهیز آن‌ها به هنرمندان و صنعتگران دارای مجوز انجام می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند گفت: در حال حاضر ۷ غرفه دائمی صنایع‌دستی در راسته بازار خانه اعتمادی نیا و ۲۱ غرفه در بازارچه صنایع‌دستی میراث جهانی باغ اکبریه در حال فعالیت هستند و سرای تاریخی امینی سومین مجموعه متمرکز برای حمایت و فروش صنایع‌دستی است که در شهرستان بیرجند فعال شده است.

جنتی‌فر گفت: شهرستان بیرجند به لحاظ تنوع قومیتی و سابقه تاریخی که دارد، دارای رشته‌های صنایع‌دستی متعددی است که تعداد آن‌ها به ۶۰ رشته می‌رسد و بیشترین تولیدات آن در حوزه دست‌بافته‌های داری و غیرداری است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند گفت : از میان رشته‌های مختلف صنایع‌دستی که در شهرستان بیرجند تولید می‌شوند، می‌توان به رشته‌هایی همچون نساجی‌سنتی، صنایع چوب، سفال و سرامیک و جواهرات سنتی اشاره کرد.

انتخاب سردبیر

اخبار ورزشی

حوادث و اجتماعی

اخبار کوتاه خراسان

اخبار شهرستان