// ۲۷ ارديبهشت ۰۱ ، ۱۴:۱۳

از فروردین ماه ۹۸ در اثر سیل محور نهبندان -شهداد مسدود و تخریب شد و در تمام این چند سال لها بارها مسئولان وعده مرمت و بازسازی دادند اما محقق نشد تا اینکه امروز وزیر راه و شهرسازی خبر از بازسازی این محور را داد.

به گزارش پایگاه خبری بازتاب خراسان ، در فروردین ماه 1398 بود که بارشی سنگین همراه با طغیان رودخانه در سه استان کرمان، خراسان جنوبی و یزد خسارات زیادی را وارد کرد. این خسارات سبب تخریب کامل بخشی بزرگی از محور شهداد- نهبندان شد.

خسارت‌های سیلاب به محور نهبندان-شهداد بالغ بر 85 میلیارد تومان خسارت وارد کرد و در همان روزهای آغازین این ماجرا امکان تردد زمینی و بازگشایی مسیر به علت تخریب کامل و باتلاقی بودن بخشی از مسیر و ایجاد یک دریاچه در این بخش مقدر نشد و تنها راه سفر به این منطقه به صورت هوایی بود.

در همان سال بود که سلسله گزارشات تسنیم در خراسان جنوبی منعکس شد و پیگیری‌های زیادی توسط ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان‌های کرمان و خراسان جنوبی از وزارت راه و شهرسازی برای رفع مشکل انسداد محور شهداد-نهبندان و تأکید بر احداث مسیر جدید و یا بازسازی مسیر موجود توسط معاونت ساخت و توسعه آن وزارت خانه انجام شد.

محور شهداد - نهبندان بیش از 180 کیلومتر است و تمامی این محور در منطقه کویری با آب و هوای خشک و تابستان بسیار گرم و سوزان قرار دارد.

این محور به علت وجود کلوت‌ها (کوه‌های شنی دیواره دار) یکی از محورهای گردشگری محسوب می‌شود و سالانه علاقه‌مندان زیادی از داخل و خارج از استان به این منطقه سفر می‌کنند.

دستور وزیر راه برای بازسازی محور نهبندان-شهداد

حال بعد از گذشته 3 سال از این مشکل مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در حاشیه جلسه شورای ملی مسکن کشور با اشاره به اهمیت محور نهبندان-شهداد خواستار بازگشایی و رفع مشکل این محور شد.

داعی به نظر مساعد وزیر راه در این زمینه اشاره و بیان کرد: وزیر راه و شهرسازی به سازمان راهداری دستور داد قرارداد‌های لازم برای برقراری تردد در این محور منعقد شود تا پس از آن پیمانکار برای آغاز عملیات اجرایی مستقر شود.

وی به دستور وزیر راه برای کمک به تامین اعتبارات در حوزه باند‌های دوم و راه‌های کویری خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: علاوه بر این دستور، در قانون بودجه حجم اعتبارات راه‌ها استان 40 درصد افزایش پیدا کرد که در صورت تخصیص به موقع تمام این اعتبارت، تا پایان سال 100 کیلومتر باند دوم در استان به بهره‌برداری خواهد رسید