اجرای صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت در خراسان جنوبی

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا، اعلام کرد: طرح صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت از امروز در خراسان جنوبی اجرایی می‌شود.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان،سرهنگ احمد کرمی اسد، در خصوص اجرای طرح صدور یک روزه گواهینامه موتور سیکلت، گفت: آمار‌های پلیس راهنمایی و رانندگی حاکی از آن است که بیش از ۶.۵ میلیون نفر از موتورسواران در کشورمان بدون گواهینامه مربوط به موتورسیکلت هستند.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با تاکید بر اینکه لازم است که تمامی راکبان موتورسیکلت گواهینامه معتبر داشته باشند، گفت: نداشتن گواهینامه یک تخلف است و در واقع اگر فردی بدون گواهینامه از وسیله‌ای استفاده کرده و دچار حادثه شود، با پیامد‌های بدی از عدم بهره مندی از تسهیلات بیمه مواجه خواهد شد.

سرهنگ کرمی اسد با بیان اینکه طرح صدور آسان و یک روزه گواهینامه موتورسیکلت با هدف قانونمند کردن راکبان موتورسیکلت به اجرا درآمده است، گفت: این طرح از چهار ماه قبل به صورت آزمایشی در چند استان کشور آغاز شد و از امروز در خراسان جنوبی اجرا می‌شود.

به گفته وی، متقاضیان باید با ورود به پلتفرم آموزشگاه موتورسیکلت ایرانیان نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند و بعد از ثبت نام، سیستم به صورت هوشمند، احراز هویت متقاضیان را انجام می‌دهد، پس از آن متقاضی باید شهر و محل مورد نظر را برای دریافت خدمات، انتخاب و مشخصات موتورسیکلت خود را در سامانه درج کند، اگر موتورسیکلت دارای اصالت و هویت باشد نسبت به تأیید آن اقدام می‌شود و یک پیامک برای متقاضی ارسال خواهد شد در غیراین صورت متقاضی به مراکز شماره گذاری هدایت می‌شود.

سرهنگ کرمی اسد، افزود: وقتی سامانه اجازه ادامه فرآیند را به متقاضی داد و موتورسیکلت تأیید شد، متقاضی به درگاه پرداخت هدایت می‌شود و در سکوی پرداخت فقط یک سوم هزینه فعلی از متقاضی اخذ می‌شود. وی تاکید کرد: متقاضیان باید توجه داشته باشند که این طرح فقط ویژه کسانی است که موتورسیکلت دارند، اما گواهینامه ندارند بنابراین افرادی که فاقد موتورسیکلت باشند باید از همان روش قدیمی، گواهینامه خود را دریافت کنند.

سرهنگ کرمی اسد، میانگین پرداختی برای اخذ گواهینامه موتورسیکلت را بالای یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در این سامانه فقط ۵۷۰ هزار تومان از متقاضی دریافت می‌شود و بعد از پرداخت وجه، متقاضی به نزدیک‌ترین آموزشگاه محل معرفی می‌شود، متقاضی بعد از تعیین ساعت و روز دریافت خدمات، برای احراز سلامت خود به نزد پزشک می‌رود و بعد از تأیید، آزمون مهارت سنجی و آزمون نظری و عملی از او گرفته می‌شود.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا گفت: اگر فردی موتورسیکلتی را در اختیار داشته باشد، اما این موتور، به اسم خودش نباشد، می‌توانند اسناد موتورسیکلت را در سامانه بارگذاری کرده و نسبت به دریافت گواهینامه اقدام کند.