باند دوم مسیر بیرجند - قاین تا پایان امسال تکمیل می‌شود

معاون ساخت و توسعه راه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: قول رئیس جمهور برای تکمیل و بهره‌برداری باند دوم مسیر بیرجند - قاین تا پایان امسال محقق می‌شود.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازتاب خراسان،محمدرضا کدخدازاده چهارشنبه شب در دیدار با جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی افزود: در نخستین تخصیصی، اعتبار لازم برای تکمیل این پروژه مهم تزریق خواهد شد.

وی همچنین از استاندار خواست که این موضوع را در دیدار با معاون اول رئیس جمهور مطرح کند تا پیگیری لازم انجام و قول رئیس جمهور برای تکمیل مسیر بیرجند - قاین تا پایان سال جاری محقق شود.

عضو هیات مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ادامه داد: با توجه به پهناوری استان خراسان جنوبی، احداث راه‌ها جزو اولویت‌ها برای توسعه زیرساخت‌ها و ایمنی است.

وی گفت: برای برخی پروژه‌ها بحث استانی مطرح نیست از جمله مسیری که از چابهار آغاز می‌شود و به زاهدان، بیرجند، مشهد، سرخس و دوغارون می‌رود، بحث ملی و فراملی است.

کدخدازاده بیان کرد: تا پایان امسال ۱۲۰ کیلومتر باند دوم در استان هدف‌گذاری شده است که از مجموع آنها ۴۴ کیلومتر تکمیل و هفته دولت افتتاح شد.

وی افزود: در خصوص قیر رایگان (تهاتری) هم مساله حل شده و منتظر ابلاغ مجلس به دولت هستیم تا سریع‌تر به پروژه‌های عمرانی کشور از جمله راهسازی تزریق شود.

تامین اعتبار حوزه‌های راه، راه آهن و مسکن در اولویت پیگیری

استاندار خراسان جنوبی هم گفت: تامین اعتبار حوزه‌های راه، راه آهن و مسکن استان در اولویت پیگیری‌ها قرار دارد و ۲ هفته قبل در گزارشی به هیات دولت، ضرورت امیدآفرینی و نشاط اجتماعی به مردم از طریق تکمیل پروژه‌ها را مطرح کردم.

جواد قناعت با اشاره به لزوم تخصیص یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل ۱۲ کیلومتر باقیمانده از مسیر بیرجند - قاین تا دهه فجر افزود: این مسیر یکی از جاده‌های اصلی و شریانی کشور و به جهت حجم تردد بسیار مهم بوده و رئیس جمهور هم برای تکمیل آن قول داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه طرح ساخت راه آهن زاهدان - نهبندان - بیرجند - مشهد با تهاتر نفتی تامین مالی می‌شود اظهار داشت: مرحله نخست محموله نفتی مربوط به تامین منابع این طرح برای فروش حمل شده و اکنون پیگیر محموله دوم و هماهنگی بین وزارتخانه‌های راه و نفت هستیم؛ این کارها خودش را نشان نمی‌دهد اما بسیار وقت‌گیر است.

باند دوم محور بیرجند - قاین تا پایان امسال تکمیل می‌شود

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برخی از مطالبات انباشته پیمانکاران مربوط به یک دهه است گفت: در بودجه امسال قبل از اینکه مصوبه تهاتر نفت برای راه آهن مصوب شود، یک هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده بود که اگر تخصیص یابد بخشی از مطالبات ۶ هزار میلیارد ریالی پیمانکاران را پرداخت خواهیم کرد.

وی افزود: محور بیرجند - سربیشه ۲ هزار میلیارد ریال، محور سربیشه به دُرح یک هزار میلیارد ریال و محور طبس - یزد ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و نگاه وزارت راه و شهرسازی را می‌طلبد.

قناعت با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن نیز خراسان جنوبی جزو چند استان اول کشور است گفت: بخشی از این واحدها تا دهه فجر آماده افتتاح می‌شود اما تامین زیرساخت آب و برق آن نیازمند سه هزار میلیارد ریال اعتبار است.

هشت هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است

وی اظهار داشت: در حال حاضر هشت هزار میلیارد ریال اعتبار بدون احتساب یک هزار و ۳۵۰ میلیارد ریالی که در قانون بودجه مصوب شده برای تکمیل پروژه‌های راهسازی و تامین زیرساخت‌های نهضت ملی مسکن استان نیاز است که در حال پیگیری و هماهنگی برای تخصیص این اعتبار از طریق معاون اول رئیس جمهور و وزارت راه و شهرسازی هستیم تا پروژه‌ها سریعتر تکمیل شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در این دیدار گفت: حدود ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر باند دوم مورد نیاز استان بوده که تاکنون ۸۵۰ کیلومتر آن تکمیل شده است.

میرمحمد مودی ادامه داد: در حال حاضر ۵۷۰ کیلومتر پروژه احداث باند دوم راه در خراسان جنوبی در حال اجراست.

وی گفت از محل مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی نیز ۱۵۰ کیلومتر تکمیل شد و اعتبارات ساخت باند دوم راه‌های استان در دولت سیزدهم دو و نیم برابر افزایش یافته است.

هدفگذاری ۱۲۰ کیلومتر باند دوم راه در سال جاری

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: امسال هم ساخت ۱۲۰ کیلومتر باند دوم راه هدفگذاری شده که ۸۵ درصد پیشرفت دارد و اگر ۶۰ درصد اعتبارات امسال که در قانون بودجه دیده شده، تخصیص یابد، به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه طول محور بیرجند - قاین ۱۰۰ کیلومتر است که از این مقدار ۸۸ کیلومتر آن تاکنون دوبانده شده، گفت: ۱۲ کیلومتر باقیمانده این محور در حال حاضر دارای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

مودی درباره اختصاص قیر رایگان گفت: از ابتدای امسال هنوز وضعیت اختصاص قیر به پروژه‌های راهسازی استان مشخص نیست در حالی که پیمانکاران توان خرید قیر را ندارند.

معاون ساخت و توسعه راه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در سفر به خراسان جنوبی ضمن دیدار با استاندار و ارائه گزارش پروژه‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، از محورها و پروژه‌های باند دوم در دست اجرا در محور نهبندان به بیرجند و بیرجند به قاین بازدید می‌کند