// ۱۶ بهمن ۰۰ ، ۱۷:۱۹
صعود ۲ پله‌ای اعتبارات خراسان جنوبی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ ‌

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی گفت: مقایسه اعتبارات و درآمدهای مصوب استان با سایر استانها و رصد جایگاه استان همواره در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوده است.
صعود 2 پله‌ای اعتبارات خراسان جنوبی در لایحه بودجه 1401 ‌

به گزارش خبرگزاری بازتاب خراسان به نقل از تسنیم ،حمید جهانشاهی در آستانه چهل و سومین سالروز پیروزی نظام مقدس و شکوهمند اسلامی و دهه فجر انقلاب اسلامی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان گلگلون کفن به ویژه شهیدان انقلاب اسلامی در استان خراسان جنوبی در نشست خبری اظهار داشت:همانطور که در تحلیل های چند ماه گذشته در خصوص لایحه بودجه 1401 بیان گردید خوشبختانه استان خراسان جنوبی در بخش اعتبارات با دو پله صعود از رتبه 23 به رتبه 21 ارتقاء یافت و این در حالی است که ما در این استان،  پائین ترین جمعیت را دارا هستیم. 

وی با بیان اینکه اساساً مقایسه استان خراسان جنوبی با GDPکمتر از 5/0 با استان تهران با GDP بالای 22 قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: همچنین در بخش اعتبارات توازن منطقه ای که با نگاه بالابردن میانگین شاخصهای توسعه در استانهای کمتر توسعه یافته تعریف می گردد، رتبه 18 و در بخش اعتبارات سه درصد نفت حائز رتبه 13 در کشور هستیم.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی گفت: در بخش درآمدهای استانی کارگروه درآمد و تجهیز منابع استانی که دبیرخانه آن در اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مستقر است به صورت مداوم وضعیت درآمدهای مصوب و میزان تحقق درآمدها به تفکیک دستگاه های اجرایی و نیز جایگاه استان را در میان 31 استان رصد  می کند.

وی تصریح کرد: ارقام درآمدهای استان در دهه گذشته نشان می دهد که خراسان جنوبی همواره کمتر از 3/0 درصد از درآمدهای کشور را وصول نموده در حالی که با نگاه حمایتی دولت ها همواره بیش از 2 درصد از اعتبارات کشور سهم ما بوده است.

جهانشاهی با اینکه که  در بودجه 1401 بودجه های متفاوت با سنوات گذشته است و هرگونه تحلیل در این حوزه نیازمند ملاحظاتی است تأکید کرد: از جمله مهمترین موضوعات در بودجه سال آتی تأسیس و راه اندازی صندوق های پیشرفت و عدالت در سطح استانها با کف اعتباری دو هزار میلیارد تومان خواهد بود که ساز و کاری مشابه صندوق توسعه ملی اما در مقیاس استانی خواهد داشت و اعتبارات دولتی را با منابع بخش خصوصی اهرم نموده و در این رابطه اختیارات ویژهای به استانها داده خواهد شد.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی افزود: تمامی پروژه های ملی و استانی ویژه پیش بینی نشده در قانون به استانها واگذار می گردد که مبادله موافقتنامه، نظارت و هزینه کرد آن با استان خواهد بود؛ اختیاری که در هیچکدام از دولتهای قبل به استانها داده نشده بود.

وی بابیان اینکه که همواره مقام معظم رهبری و مدیران پرتلاش کشور در سالهای پس از انقلاب اسلامی نگاه ویژه ای به این منطقه داشته اند،  ابراز امیدواری کرد با تصویب لایحه بودجه 1401 و تبدیل آن به قانون، در آینده نزدیک و در دولت انقلابی و مردمی، شاهد خبرهای امیدبخشی برای مردم  عزیز این استان به ویژه در خصوص توسعه همه جانبه خراسان جنوبی باشیم.

انتهای پیام/